Wokół jezior

W krajobrazie konińskich jezior można zauważyć wiele górniczo-energetycznych akcentów, są one doskonale widoczne dla spacerowiczów i rowerzystów zwiedzających okolicę.

Objazd jezior można zacząć od stawu Mniszek w Licheniu (1). Akwen wchodzi w skład zbiorników wykorzystywanych przez Państwowe Gospodarstwo Rybackie w Gosławicach. Z jednego z brzegów stawu doskonale widać Elektrownię Konin w Gosławicach (2).
Nieopodal zauważymy młodszą siostrę tej siłowni – Elektrownię Pątnów z charakterystycznymi wysokimi kominami i blokiem Pątnowa II (3).
Jadąc w stronę Łężyna docieramy nad Jezioro Pątnowskie, połączone wąskim przesmykiem z kolejnym akwenem – Jeziorem Mikorzyńskim (4). To obszar ryczących czterdziestek, dobrze znany żeglarzom. Oba brzegi przesmyku między akwenami spina most, po którym jeżdżą kopalniane pociągi (5). A wracając nad Jezioro Pątnowskie przekonamy się, jak wiele jednostek, mniejszych i większych, po nim pływa (6 i 7).
Nad Jeziorem Gosławskim, od strony Gosławic, ponownie wyłania się sylwetka Elektrowni Pątnów, którą można stąd podziwiać w całej okazałości (8). Przez pole dochodzące do brzegu prowadziła trasa koparki SchRs 315, którą w 1971 roku przetransportowano przez jezioro z odkrywki Gosławice na Jóźwin.     po

Fot. Piotr Ordan

Dodaj komentarz