Śpiewający start Barbórki

Tegoroczna Barbórka rozpoczęła się śpiewająco – koncertem „Złota Szekla” organizowanym przez Klub Żeglarski Kopalni Konin. W przygotowanie imprezy włączyła się tym razem Szkoła Podstawowa nr 15, ponieważ koncert rozpoczął się od występu laureatów I Powiatowego Konkursu Piosenki Żeglarskiej „Szkolna Szekla”.

W przesłuchaniach wzięło udział 20 uczniów z pięciu konińskich szkół. Trzeba przyznać, że uczestnicy zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar, a poziom konkursu był niesłychanie wysoki. Wielu słuchaczy z pewnością zaskoczył profesjonalizm młodych artystów, którzy przygotowali ciekawe interpretacje znanych piosenek żeglarskich.
Na scenie Oskardu wystąpiły: Zuzanna Górecka ze Szkoły Podstawowej nr 4, Martyna Guglas ze SP nr 12, Wiktoria Krakowska ze SP nr 15, Julia Wasielewska ze SP nr 9 oraz zespół reprezentujący SP nr 15.
W nagrodę wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki oraz zostali zaproszeni na przystań w Pątnowie; mogli tam spróbować swoich sił za sterem jachtów klubowych pod okiem doświadczonych sterników. Ta nagroda z pewnością bardzo się dzieciom spodobała.

W drugiej części koncertu wystąpił zespół Gumowe Szekle ze Słupcy, wykonujący szanty i piosenki żeglarskie i morskie. Gumowe Szekle zagrały bardzo energetyczną muzykę, co stworzyło doskonały nastrój na widowni.
Na koniec zagrała gwiazda wieczoru – Cztery Refy. Legendarny zespół, który przyjechał do Konina po osiemnastoletniej przerwie. Lider grupy Jerzy Rogacki to autor wielu utworów i doskonały tłumacz tradycyjnych szant, niestrudzony propagator muzyki żeglarskiej. W ponadgodzinnym występie zespół zaprezentował i nostalgiczne pieśni, z których słynie, i kilka lżejszych utworów. Wiele z tych pieśni to znane żeglarzom przeboje, więc śpiewała cała sala. A potem impreza przeniosła się, na kilka dalszych godzin, do kawiarni Oskardu.
Warto dodać, że połączenie regat z koncertem to konińska specjalność, żadne inne zawody żeglarskie w Polsce nie mają takiej oprawy.     e
Fot. Piotr Ordan

Dodaj komentarz