Wiatr sprzyjał żeglarzom

Sobota 18 listopada, przed południem. Na przystani w Pątnowie rozpoczynają się XXIII Regaty Barbórkowe organizowane przez Klub Żeglarski przy KWB Konin, Klub Żeglarski Energetyk i Koniński Okręgowy Związek Żeglarski. Nie pada, choć jest dość zimno, ale regaty to impreza zimowa, więc niska temperatura nikogo nie zaskoczyła.

Na zawody przyjechali ludzie z całej Polski: z Gdańska i Gdyni, z Kalisza, Poznania, Jarocina, a nawet z Kielc. Wystartowały 42 jachty, prawie 150 żeglarzy. – Tak duży udział świadczy o tym, że nasze regaty są bardzo popularne – uważa sędzia główny Andrzej Mrówczyński i dodaje: Pogoda nam sprzyjała, wiatr był silny, w porywach nawet bardzo, ale uczestnicy pływali bez żadnego strachu. Wielu z nich ma bardzo duże doświadczenie, to niemal profesjonaliści. Zaplanowałem 5 wyścigów i tyle się odbyło. Start specjalnie ustawiłem tak, jak na profesjonalnych regatach. Linia startowa była ograniczona, a jachtów dużo, więc był tłok, ale wszyscy dali sobie radę. Start to jedna z ważniejszych części regat, jak ktoś jest opanowany i wystartuje prawidłowo, to ma szanse na zwycięstwo – jak nasz kolega Grzesiu Zimny, który zawsze startuje w idealnym momencie.
Mimo niełatwych warunków nikomu nic się nie stało. Była jedna wywrotka, ale już po wyścigu. Mieliśmy profesjonalne zabezpieczenie – dwie łódki straży z Lichenia i Gosławic oraz jedna z WOPR-u konińskiego. Straż spisała się świetnie, sprawnie postawiła łódkę. Są to profesjonaliści, którzy od lat z nami współpracują. Moim zdaniem regaty przebiegły rewelacyjnie.

Żeglarze rywalizowali w sześciu klasach. Wśród 11 załóg startujących w klasie open zwyciężyła załoga RJKP Poznań SKA: Norbert Nowacki i Andrzej Synowiec. Drugie miejsce też zajęli poznaniacy, a trzecie żeglarze z Wągrowca.
W klasie T1 rywalizowało 8 załóg. Najlepsi okazali się Remigiusz Chłopocki i Przemysław Piechocki z Jarocina. Tuż za nimi przypłynęli reprezentanci KŻ KWB Konin: Jacek Wiśniewski, Bartosz Klama, Paweł Grabarczyk i Elżbieta Grzyb. Trzecie miejsce zajęli studenci Politechniki Poznańskiej.
W drugiej najliczniej obsadzonej klasie T2 zwyciężyli reprezentanci konińskich górników: Grzegorz Zimny, Krzysztof Zimny i Radosław Lenartowski. Druga była załoga z Poznania, a trzecia z klubu Pomarańcza Sailing Team.
Do klasy T3 zgłosiły się trzy załogi, wszystkie z konińskich klubów. Podzieliły miejsca na podium w następujący sposób: 1. Paweł Czajkowski, Arkadiusz Cierpiał i Mariusz Heliński z KŻ KWB Konin, 2. Roman Latanowicz, Krzysztof Spytek, Roman Ruminkiewicz i Andrzej Mielicki z KŻ Bryza, 3. Grażyna Wróblewska, Krzysztof Karbowiak, Mirosław Dziedzic i Robert Mędrecki z KŻ KWB Konin.
Wśród załóg startujących w klasie omega standard wygrali Janusz Zimer i Tomasz Wiernicki z Myśliborza, drugie miejsce zajęli żeglarze z Gdyni, a trzecie z Poznania.
W klasie omega sport triumfowali reprezentanci Gniezna: Hubert Radzimowski, Marcin Nowak i Krzysztof Turza. Pozostałe miejsca na podium zajęli żeglarze z KŻ Energetyk – drugie Mateusz Szczepaniak, Piotr Śmietański i Szymon Sikorski, a trzecie Maciej Hetke, Jakub Grzelak i Paweł Linke.

Zwycięzcy wyścigów odebrali nagrody z rąk naczelnego inżyniera górniczego PAK KWB Konin Krzysztofa Kubajewskiego. Były też upominki dla pozostałych uczestników.
Regaty odbywają się dzięki pomocy finansowej sponsorów. W tym roku mieliśmy dofinansowanie z miasta, z kopalni Konin, z Kon-Plastu oraz różne nagrody rzeczowe ze sklepów żeglarskich. Było więc co dzielić, prawie każdy z uczestników regat dostał drobną pamiątkę, poza tym wszyscy otrzymali ręczniki frotte z nazwą regat. Myślę, że impreza była udana. Mam nadzieję, że za rok ją powtórzymy – powiedział komandor klubu Tomasz Piasecki.        e

Fot. Piotr Ordan i Tadeusz Trębacz (27 – 30)

 

Dodaj komentarz