Górnicze pogadanki

O tym, co robią górnicy i jak działa kopalnia mogą dowiedzieć się z pierwszej ręki uczniowie i przedszkolaki podczas spotkań z pracownikami PAK KWB Adamów.

Co roku z okazji Barbórki organizowane są takie pogadanki w przedszkolach i szkołach podstawowych w Turku i okolicznych miejscowościach – w Brudzewie, Władysławowie, Słodkowie czy Przykonie. Górnicy opowiadają o codziennej pracy, o historii kopalni, wykorzystywanych w zakładzie maszynach i urządzeniach oraz o swojej patronce św. Barbarze. Oczywiście „wykłady” dostosowane są do wieku słuchaczy. Wiele dzieci ma nieco informacji o górnictwie, bo często się zdarza, że rodzice pracują w kopalni. Dlatego czasem zadawane pytania są dość szczegółowe. Obie strony starannie przygotowują się do spotkań; dzieci robią czapki górnicze z piórami, często prezentują piosenki lub wierszyki, a górnicy częstują małych słuchaczy słodkościami.

Podczas ostatniej Barbórki, od 26 listopada do 11 grudnia, pracownicy kopalni Adamów uczestniczyli w spotkaniach w 19 placówkach oświatowych w Turku i okolicy. Na zdjęciach górnicze wizyty w Szkole Podstawowej w Miłaczewie oraz w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Brudzewie.

eg

Dodaj komentarz