Muzyczna dedykacja

Koncert barbórkowy orkiestry dętej kopalni Konin odbył się co prawda dość dawno, 13 grudnia, ale nie było dotąd okazji, by o nim napisać, a warto.

Muzycy, prowadzeni przez kapelmistrza Mirosława Pacześnego, słyną z wysokich umiejętności. Podczas ostatniego koncertu także stanęli na wysokości zadania i sprezentowali górnikom piękny muzyczny upominek.
Zanim do tego doszło, orkiestra nagrodziła jednego z gości, prezydenta Konina Józefa Nowickiego, przyjaciela zespołu. Odbierając specjalną statuetkę prezydent powiedział: Solennie przyrzekam, że nie zawiedziemy kopalni, nie zawiedziemy PAK-u i nie zawiedziemy orkiestry.
A orkiestra nie zawiodła publiczności. Zagrała nowy, urozmaicony repertuar, wyraźnie podzielony na dwie części. W pierwszej, zawierającej ambitniejsze utwory, zabrzmiał m. in. „Marsz Bohaterski” Labunia . – To bardzo trudny utwór, nie do zagrania przez muzyków o mniejszych umiejętnościach. W naszym regionie ma go w repertuarze tylko orkiestra wojskowa w Poznaniu – powiedział kapelmistrz Mirosław Pacześny. – Program naszego koncertu był naprawdę ambitny, otrzymałem za to gratulacje od płk Pawła Lewandowskiego, koordynatora orkiestr wojskowych. Muzyka zabrzmiała płynnie od samego początku i wszystko doskonale się udało.

W drugiej części, o bardziej rozrywkowym charakterze, usłyszeliśmy sporo muzyki filmowej i musicalowej, od „Les Miserables” czy „West Side Story” po Jamesa Bonda. Ogromnie podobało się brawurowe wykonanie „Libertanga” Piazzolli w ciekawej aranżacji.
Świetnie zaprezentowali się soliści orkiestry: klarnecista Kornel Grzybowski, który rewelacyjnie wykonał „Karnawał Wenecki” Giamperiego, niezawodny Marcin Pawlik, który dosłownie się dwoił grając na dwóch saksofonach, czy świetny trębacz Szymon Gwóźdź. Po piosenki z repertuaru Franka Sinatry sięgnął Łukasz Muszyński, wokalista z Konina, który wystąpił także w roli konferansjera.

Koncerty barbórkowe cieszą się zawsze wielkim powodzeniem, tym razem także sala widowiskowa Domu Kultury „Oskard” wypełniona była po brzegi. Mogliśmy posłuchać pięknej muzyki w doskonałym wykonaniu. Dziękujemy!

eg

Fot. Piotr Ordan

Dodaj komentarz