29 marca 2006 na odkrywce Drzewce

Pierwsza tona węgla z odkrywki Drzewce, z najłatwiej dostępnego pola Bilczew,  została wyekspediowana do elektrowni 29 marca 2006 roku. Pociąg z węglem wyruszył kilka minut po godzinie 13.
Wcześniej dwaj członkowie zarządu, Stanisław Jarecki i Zbigniew Kasztelewicz, złożyli prezesowi Mieczysławowi Lichemu meldunek o gotowości nowej odkrywki do rozpoczęcia eksploatacji. Polecenie uruchomienia koparki węglowej Rs 400 wydał kierownik oddziału DRG-1 Zbigniew Lewartowski.
Wydobycie ruszyło zaledwie siedem miesięcy po rozpoczęciu zdejmowania nadkładu, co nastąpiło w sierpniu 2005 roku. Na nadkładzie pracowała przeprowadzona z Lubstowa koparka SchRs 900, a na węglu gruntownie przebudowana i zmodernizowana Rs 400. Układ KTZ zamykała, również unowocześniona, zwałowarka A2RsB 5000M. Odstawa węgla do załadowni prowadzona była przez nowoczesny układ bezobsługowych przenośników, w których wykorzystano przetwornice częstotliwości.
Rozpoczęcie eksploatacji węgla na Drzewcach odbyło się z udziałem konińskich parlamentarzystów, starosty konińskiego i kolskiego, przedstawicieli gminy Kramsk i Sompolno, urzędu górniczego i odbiorcy surowca – Zespołu Elektrowni PAK.
Wójt gminy Kramsk Józef Karmowski i przewodnicząca rady gminy Małgorzata Balcerzak wręczyli prezesowi Lichemu symboliczną złotówkę, a burmistrz Sompolna Stanisław Dunaj podarował górnikom łopatę – z życzeniami spokojnego fedrowania.         e

Fot. Piotr Ordan

Dodaj komentarz