Jak Barbórka zawędrowała do Chicago

Powszechnie uważa się, że Chicago to największe po Warszawie polskie miasto. Jego polonijni mieszkańcy w dużej mierze pochodzą z Podhala i Śląska, nic zatem dziwnego, że i tradycja Barbórki zawędrowała za ocean. Jednym z jej popularyzatorów jest Andrzej Baraniak, dawny pracownik kopalni Konin – fotograf zakładowy i redaktor rozgłośni, a dziś reporter chicagowskiego Radia Deon.

Andrzej Baraniak tak opowiada o Barbórce w Wietrznym Mieście: Tradycję kultywuje Związek Ślązaków w Ameryce Północnej. Tak się złożyło, że w 1992 roku byłem świadkiem narodzin tej organizacji. Grupa osób ze Śląska zorganizowała piknik charytatywny, który zgromadził liczną społeczność i dał impuls do założenia związku, zajmującego się gromadzeniem pieniędzy na cele charytatywne, zwłaszcza na rzecz dzieci. W tym samym roku Związek Ślązaków zorganizował pierwszy Bal Barbórkowy. Miałem przyjemność mówić tam o tradycjach górniczych, bo choć wielu uczestników było ze Śląska, to nie wszyscy je znali. A ja trochę się tym kiedyś zajmowałem, w ramach SITG. Moim kierownikiem był Zygmunt Kowalczykiewicz, autor kilku książek o tej tematyce. Zabrałem jedną taką książeczkę, mundur galowy i miałem swój wykład.

Od tego czasu minęło 25 lat, charytatywne bale barbórkowe organizowane są co roku. Uczestniczy w nich zwykle około 400 osób, panie o imieniu Barbara obdarowywane są kwiatami. Podczas tegorocznej jubileuszowej Barbórki Andrzej Baraniak, za wspieranie działalności związku i krzewienie śląskich tradycji, otrzymał tytuł honorowego członka tej organizacji.
Kolega Baraniak planuje przeszczepienie na grunt amerykański także Karczmy Piwnej. – Od dawna ich na to namawiam. W tym roku dzięki uprzejmości kolegów mogłem uczestniczyć w Karczmie Piwnej kopalni Konin. Chcę zrobić relację z tej uroczystości, żeby pokazać w Chicago, jak prawdziwa karczma wygląda – mówi. I pomyśleć, że to górnicy brunatni z Konina stali się dla zamorskich Ślązaków wzorcem karczemnym…       e

Fot. Radio Deon, Andrzej Baraniak, Piotr Ordan, archiwum
1  –  Czwartego grudnia Andrzej Baraniak przyszedł do studia Radia Deon w górniczym mundurze
2 – 4   Bal Barbórkowy Polonii chicagowskiej w 2016 roku
5  – 8   Bal w roku 2017
9  –  12   Andrzej Baraniak na Karczmie Piwnej w 1987…
13  – 15    … i trzydzieści lat później w 2017 roku
16  –  Dwaj fotografowie zakładowi kopalni Konin: Andrzej Baraniak i jego następca Piotr Ordan

Dodaj komentarz