Feeria barw i zapachów
Wszyscy, którzy czekają, by wiosna zachwyciła ich kolorami kwiatów i intensywnością zieleni, powinni odwiedzić arboretum w Rogowie, niedaleko Łodzi. Wybrałem się tam na początku maja i ogromnie mi się spodobało.
Hodowane rośliny wprost oszałamiają różnorodnymi barwami, kształtami i zapachami. Wiele z nich to egzotyczne okazy, bo placówka specjalizuje się w roślinach pochodzących z Chin i Japonii. Ta dalekowschodnia kolekcja liczy ponad 500 gatunków. Niektóre zaskakują swoimi właściwościami, jak drzewo rodzące owoc o pięciu smakach. Ogród chlubi się także największym w Europie zbiorem klonów z całego świata – mało kto wie, że jest ich aż tyle gatunków.
Tak, jak piękne są hodowane w arboretum rośliny, tak ciekawa jest historia tego miejsca. Powstało w 1923 roku na terenie Lasów Doświadczalnych SGGW. Pierwszymi posadzonymi drzewami były daglezje zielone rosnące do dziś. Ogród zaczął się intensywnie rozwijać po wojnie, z typowo leśnej placówki stał się wiodącym w Polsce arboretum o ogromnej, ciągle rozwijanej kolekcji drzew i krzewów z całego świata. Wiele z nich to unikaty, niezwykle rzadkie także w kraju pochodzenia, a nawet zagrożone wyginięciem. Na terenie 54-hektarowego arboretum są dziś leśne powierzchnie doświadczalne, kolekcje dendrologiczne (w sumie 2800 gatunków i odmian) oraz alpinarium.
Ogromny teren sprawia, że liczni odwiedzający giną w parkowych alejkach i nikt nikomu nie przeszkadza. Można swobodnie spacerować, posiedzieć na ławkach, pohuśtać się na huśtawce zawieszonej na dębie (każdy może spróbować wytrzymałości i gałęzi, i liny), wdychać zapach kwiatów i po prostu odpocząć.
Tekst i foto Piotr Ordan
Na zdjęciach
2 i 3 – Azalie japońskie
4 – Klon japoński
5 – 8 – Kwitnące różaneczniki
9 – Jałowiec chiński
10 i 11 – Cytryniec chiński i jego owoc o pięciu smakach
12 – Azalia pontyjska
13 – Cis pospolity
15 – Kolcosił straszliwy, zwany także diabelską maczugą
16 – Jałowiec chiński
18 – Korkowiec amurski
19 – Kalina szorstkowłosa
20 – Klon winolistny
23 i 24 – Alpinarium
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.