Górnicy przy budowie szkoły

Szkoła Podstawowa w Sławoszewku zakończyła rok edukacyjny pod znakiem historii, świętując 50-lecie działalności. Odnotowujemy ten fakt, ponieważ w powstaniu placówki niebagatelny udział miała kopalnia Konin.

Najwcześniejsze wzmianki na temat szkoły w Sławoszewku pochodzą z listopada 1945 roku, kiedy w jednej z izb dawnego dworu uczniowie rozpoczęli naukę. Pełna siedmioklasowa szkoła podstawowa powstała w roku 1960/61 i wówczas nadzwyczaj skromna baza lokalowa już nie wystarczała do normalnego funkcjonowania placówki. Konieczny był nowy obiekt; ponieważ pojawiły się trudności z budową w ramach inwestycji państwowych, zdecydowano, by postawić go w czynie społecznym. W 1964 roku powstał Społeczny Komitet Budowy Szkoły w Sławoszewku. Do pracy szybko przystąpili pracownicy Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” wspierani przez mieszkańców wsi.
Nowy budynek został wykonany na podstawie typowej dokumentacji przewidującej pięć izb lekcyjnych i pracownię zajęć technicznych; w trakcie budowy utworzono jeszcze dodatkową klasę. Ogólny koszt inwestycji wraz z wyposażeniem wyniósł 1 500 000 zł. Być może ze względu na związek z kopalnią patronem placówki został Stanisław Staszic.
Inauguracja roku szkolnego 1968/69 nastąpiła już w nowym budynku, który służył do końca ubiegłego wieku. W latach 2001-2003 obiekt został rozbudowany i zmodernizowany. Szkołę wyposażono w nowy sprzęt, a teren wokół uporządkowano i wyłożono kostką.

Do tych wydarzeń nawiązano podczas jubileuszu placówki, zorganizowanego 15 czerwca br. Na uroczystość zaproszono wielu gości, byli wśród nich przedstawiciele lokalnego samorządu i władz szkolnych, a także dawni dyrektorzy placówki. PAK KWB Konin reprezentował inż. Grzegorz Witkowski, zastępca kierownika robót górniczych odkrywki Jóźwin, który przekazał życzenia od prezesa Adama Kłapszty.
Po oficjalnej części spotkania zaprezentowano ciekawy i bardzo starannie przygotowany występ artystyczny, w konwencji podróży przez minione dziesięciolecia. Ważne wydarzenia historyczne i przeboje tamtych lat przypomnieli uczniowie i absolwenci szkoły, nauczyciele oraz rodzice, a nawet babcie. Energetyczna i dowcipna prezentacja zachwyciła uczestników uroczystości.
Gospodarze zaprosili także do zwiedzenia szkoły; w świetlicy można było zapoznać się z historią placówki utrwaloną na fotografiach, w sali historycznej zobaczyć ekspozycję patriotyczną, a w gabinecie dyrektora poczuć atmosferę lat 1960.

Mottem obchodów jubileuszu było hasło „Szanujemy przeszłość, myślimy o przyszłości”. Nawiązując do tej maksymy dyrektor Małgorzata Szczekocka wyraziła nadzieję, że szkołę czekają jeszcze lepsze chwile, niż dotychczas. Redakcja GG życzy społeczności SP w Sławoszewku, aby te słowa się spełniły. eg

Na zdjęciach
1 – 4  Kopanie i zalewanie fundamentów, maj 1967
5 – 11  Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, 5 czerwca 1967 (fot. Eugeniusz Olek)
12 – 13  Szkoła w 1994 roku…
14 – 15  …  i dziś (fot. Piotr Ordan)
16 – 24  Spotkanie jubileuszowe (fot. SP w Sławoszewku)

Relacja z uroczystości:
https://ttr24.pl/kategoria/oswiata/50-lecie-szkoly-podstawowej-w-slawoszewku/

Dodaj komentarz