GG 30 lat temu

Bieg o „Lampkę Górniczą”

Tegoroczny X Bieg o „Lampkę Górniczą” zorganizowano na dystansie 10 km. Ulicami Konina biegało 135 zawodników, którzy przyjechali z całej Polski.

Pierwsze miejsce zajął Grzegorz Głogosz z Warszawy, drugi był Janusz Stańczak z Poznania. Trzecie miejsce przypadło reprezentantowi Kopalni „Konin” Andrzejowi Andrzejewskiemu.

Wśród pań zwyciężyła Danuta Pietruszyńska z Bielska przed Renatą Łukaszewską i Dorotą Baczyńską, obie z Turku.

Po raz kolejny startował najstarszy uczestnik biegu, siedemdziesięcioletni Henryk Braun z Poznania.

Oprócz lampek górniczych najlepsi biegacze otrzymali nagrody rzeczowe, a wśród wszystkich zawodników rozlosowano dodatkowo 50 upominków.

Mała Barbórka 

Nowością tegorocznego górniczego święta była impreza zorganizowana specjalnie dla dzieci – Mała Barbórka. Przygotowały ją wspólnie wszystkie działające w kopalni związki zawodowe przy pomocy Dyrekcji oraz Działu Spraw Socjalnych.

Zainteresowanie zabawą było ogromne, biletów nie starczyło dla wszystkich chętnych, bowiem w hali ośrodka sportowego mogło pomieścić się tylko 500 dzieci. Te, które otrzymały zaproszenia, czekało wiele atrakcji.

Oficjalnego otwarcia Malej Barbórki dokonał dyrektor ds. pracowniczych Janusz Biedrzycki, który złożył też dzieciom barbórkowe życzenia. Po czym zaproszono do udziału w pierwszej sportowej konkurencji dostojnych gości: wicewojewodę Stanisława Tamma oraz szefów trzech związków zawodowych – Jana Ciesielskiego, Krzysztofa Buszko i Romana Kowalaka. Wszyscy starali się wypaść jak najlepiej w slalomie z piłką i większości prawie się to udało.

Jednak najwięcej emocji wywołały konkurencje, w których uczestniczyli mali zawodnicy. Dzieci nie trzeba było specjalnie zachęcać do startu, garnęły się same. Na zwycięzców czekały bardzo atrakcyjne nagrody: wartościowe książki, zabawki i sprzęt sportowy. Poza tym każde dziecko otrzymało barbórkowy upominek i coś do zjedzenia. W przerwach między zawodami wystąpiły zespoły taneczne i wokalne z „Oskardu”, „Tańczące Dzieci”  z Liśćca Wielkiego, iluzjonista, parodysta oraz – w specjalnie przygotowanym pokazie – grupa karateków.

Pierwsza Mała Barbórka była ciekawa i atrakcyjna. Warto, by na stałe weszła do programu imprez Dnia Górnika.

 „Głos Górnika” nr 36,  18 grudnia 1992 r.

 

Dodaj komentarz