GG 30 lat temu

Remonty główne

Poza nieliczną  grupą specjalistów  mało kto  wie,  ile lat pracy  mają za sobą  nasze koparki  i  zwałowarki.  A mamy i takie,  jak koparka SchRs 315,  pamiętające  jeszcze Gosławice.  Jest u nas  kilka maszyn  z początku  lat sześćdziesiątych,  czyli ponad  trzydzieści lat  pracujących  w nadkładzie  lub węglu.

Starzejące się  maszyny wymagają  coraz większej  dbałości  o ich  stan techniczny.  W marcu  odbyła się  narada  poświęcona jakości  i  terminowości  wykonywania  remontów głównych.  Podsumowując  wyniki prac  z 1992 roku  uznano,  że prowadzono je  zgodnie  z harmonogramem  opracowanym  przez MRK  i  zatwierdzonym  przez  dyrekcję kopalni.

Przypadki wydłużania  niektórych  remontów  podyktowane były  zwiększonymi  zakresami prac,  spowodowanymi  starzeniem się  maszyn podstawowych.  Niestety,  proces ten  narasta,  przez co powiększać się  będzie  wachlarz zadań,  zwłaszcza takich,  których do tej pory  nie potrzeba  było wykonywać.

Jakość remontów  to nie tylko  utrzymanie  koparek  i  zwałowarek  w dobrej sprawności  technicznej,  to również  troska  o zachowanie  wymogów bezpieczeństwa.

Na naradzie  poruszono także  sprawę  jakości zespołów,  podzespołów  oraz  pojedynczych  elementów  wymienianych  w trakcie  napraw głównych.  Aby w przyszłości  nie dopuścić  do obniżenia  poprawności  regenerowanych  przez WN  bębnów  i przekładni  ustalono,  że postoje awaryjne  wynikłe  z przyczyn  niesolidności  wykonawstwa  trwające powyżej  trzech godzin  będą obciążać  remontowców.

Na zakończenie  narady zobowiązano  głównego  inżyniera  energo-mechanicznego  do uzgodnienia  z zainteresowanymi  terminów  i  zakresów  wydawanych gwarancji.

„Głos Górnika” nr 40,     22  kwietnia  1993 r.

Na zdjęciu  koparka  SchRs 315,  fot. archiwum

Dodaj komentarz