Zagrali w doborowym towarzystwie

Orkiestra Dęta Kopalni Konin ostatnio dużo koncertuje, nie tylko w najbliższej okolicy, wyjeżdża także na imprezy do innych regionów kraju. W niedzielę 14 października wystąpiła podczas Pałuckiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Margoninie.

Organizatorzy zapraszają najlepsze polskie zespoły, w tym roku w imprezie uczestniczyła Orkiestra Reprezentacyjna Policji z Warszawy, Orkiestra Marynarki Wojennej z Gdyni oraz Orkiestra Akademicka z Olsztyna.
Co w takim towarzystwie robi górniczy zespół? – Po prostu dobrze gramy – mówi kapelmistrz Mirosław Pacześny. – Staramy się dotrzymać kroku reprezentacyjnym orkiestrom wojskowym i policyjnym, dlatego jesteśmy zapraszani. Nie odstajemy poziomem wykonawczym od orkiestr zawodowych, chociaż jesteśmy zespołem amatorskim.
I tak też sądzą organizatorzy. Zapraszając kopalnianą orkiestrę podkreślili, że „ubiegłoroczna edycja festiwalu zgromadziła kilka tysięcy osób zafascynowanych poziomem muzycznym prezentowanych zespołów. Szczególnie ekspresyjny okazał się występ Orkiestry Dętej Kopalni Konin. Udział orkiestry nadał festiwalowi wyższą rangę, a wspaniała postawa muzyków sprawiła, że wydarzenie pozostaje na długo w pamięci.” Tak było w ubiegłym roku i dlatego zaproszono naszych muzyków po raz kolejny; orkiestra z Konina jako jedyny zespół wystąpiła na festiwalu powtórnie.
Z racji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II na festiwalu nie zabrakło akcentów patriotycznych. Nasza orkiestra także przygotowała odpowiednie utwory, w pierwszej części zagrała pieśni patriotyczne, a później muzykę jazzową i rozrywkową. Otrzymała owację na stojąco, bardzo dobrą opinię wystawili jej także koledzy z innych orkiestr.

Z pewnością występ podczas imprezy festiwalowej, obok zespołów zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej jest nobilitacją dla górniczej orkiestry. Poza tym, jak twierdzą muzycy, granie w tak znakomitym towarzystwie zawsze jest wielką przyjemnością.
Nic dziwnego, że dyrygent był bardzo zadowolony. – Muzycy stanęli na wysokości zadania. Tak dobrze nam się grało, że zamiast 40 minut występ trwał godzinę. Publiczność była zachwycona, naprawdę poczuliśmy się docenieni. Wielkie uznanie należy się także organizatorom, bo przygotowanie festiwalu było naprawdę świetne, gospodarze bardzo się o nas troszczyli. Dziękujemy również prezydentowi Konina Józefowi Nowickiemu, który sfinansował nam transport – powiedział Mirosław Pacześny.

Gratulujemy naszym muzykom tak dobrego występu. Już wkrótce będziemy mieli okazję posłuchać ich w naszym mieście. Orkiestra została zamówiona na 11 listopada – wystąpi podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Koninie i w Kutnie.   eg

Fot. Czas Margonina

 

Dodaj komentarz