70 lat Zakładowej Straży Pożarnej KWB Konin (3)

Po dość skromnych latach 1950 i 1960 w późniejszym okresie nastąpił rozwój zakładowej straży pożarnej kopalni Konin. Bogata w wydarzenia była zwłaszcza dekada lat osiemdziesiątych. Zaznaczyła się rozbudową strażnicy w Kleczewie i postawieniem nowej na oddziale Lubstów.
W tym czasie ZSP zostaje wielokrotnym mistrzem województwa konińskiego w zawodach sportowo-pożarniczych i stanowi trzon reprezentacji Konina na mistrzostwa Polski. To zasługa wspaniałych zawodników, trenera Mariusza Rogi i kierownika drużyny Andrzeja Rybickiego.
W 1988 roku obchodzono 40-lecie Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej KWB „Konin”. Uroczystość jubileuszową połączono z wręczeniem sztandaru, który został ufundowany dzięki staraniom ówczesnego komendanta kapitana Waldemara Janusza. Jednostka została uhonorowana odznaką Za zasługi dla województwa konińskiego oraz medalem Za zasługi dla pożarnictwa. Liczyła wówczas 76 strażaków, był wśród nich jeden oficer oraz sześciu chorążych pożarnictwa. ZSP miała pięć oddziałów: Kleczew, Lubstów, Pątnów, Komorowo oraz Marantów-Brykietownia.

Grzegorz Grobelski

Fot. archiwum

Dodaj komentarz