Barbórkowe żeglowanie

XXIV Zimowe Regaty Barbórkowe nie obyły się bez niespodzianki. Kilka dni przed zawodami na wodach Jeziora Pątnowskiego tuż przy brzegu pojawiła się gruba warstwa trawy. Jej usunięcie wymagało sporo wysiłku i dodatkowych kosztów. Na szczęście organizatorzy regat z Klubu Żeglarskiego KWB Konin w porę uporali się z tą trawiastą przeszkodą.
Nie zawiodła za to pogoda, która w ostatnich latach sprzyja uczestnikom imprezy. Co prawda, sobotni poranek 17 listopada był mglisty i pochmurny, ale koło dziesiątej mgła się podniosła, słońce wzięło górę i do końca dnia panowała piękna słoneczna pogoda z wiatrem w porywach 1-3 w skali Beauforta.

Od godziny siódmej na przystani w Pątnowie pracował dźwig, który pomagał wodować kolejne łodzie. Biuro regat czynne od ósmej miało ręce pełne roboty. Przybyły załogi z Gdyni, Myśliborza, Wrocławia, Gniezna, Kielc, Poznania, Bydgoszczy, Ostrowa Wielkopolskiego i innych miast, razem ponad 150 żeglarzy w 54 łodziach rywalizujących w ośmiu klasach. Piękny to widok, tyle łódek o tej porze roku na jeziorze.

Paręnaście minut po dziesiątej mistrz ceremonii Kuba Piasecki przywitał wszystkich przybyłych żeglarzy i sympatyków żeglarstwa. Podniesienia bandery dokonali honorowi komandorzy Klubu Żeglarskiego przy KWB Konin: Włodzimierz Bozacki, Henryk Kowalski oraz Andrzej Pietrzyk, który był pomysłodawcą oraz pierwszym organizatorem Zimowych Regat Barbórkowych 50 lat temu w 1968 roku. Powitano również przedstawicieli władz miasta i starostwa. Głównego sponsora imprezy, PAK KWB Konin, reprezentował naczelny inżynier energomaszynowy Karol Furmaniak i to właśnie on dokonał oficjalnego otwarcia XXIV Zimowych Regat Barbórkowych.

Chwilę potem sędzia główny Andrzej Mrówczyński zaprosił sterników na odprawę, zaplanowano pięć niedługich biegów, udało przeprowadzić się cztery z nich. Po czwartym wyścigu przyszedł czas na zasłużoną grochówkę, po niezbyt ciepłym dniu na wodzie smakowała jak nigdy. Obiad oraz ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i zakończenie imprezy odbyło się w „Portofino”, gościnnym ośrodku firmy GLASPO Piotr Opasa. Przedstawiciel PAK KWB Konin, naczelny inżynier górniczy Krzysztof Kubajewski wraz z komandorem Klubu Tomaszem Piaseckim w towarzystwie prezesa KnOZŻ Romana Latanowicza wręczyli nagrody zwycięzcom poszczególnych klas. Oto oni:

Klasa Omega Standard
1. Jan Springer – POL240 – RODA Gdynia
2. Janusz Zimer – POL73 – MKS Szkuner Myślibórz
3. Mateusz Szczepaniak – Pasat K-2 – KŻ Energetyk Konin

Klasa Omega Sport
1. Krzysztof Turza – POL16 Tachion – PTTK Horyzont Gniezno
2. Tomasz Kordas – POL239 – JOMITOKA Miedwie
3. Anna Dobrzańska – POL4 Rote Rakete – YK Wrocław

Klasa Turystyczna I
1. Przemysław Makowski – Mat II – YK Boruta Zgierz
2. Karol Tomaszewski – P31 Rolek – Posnania Poznań
3. Artur Niedziółka – P48 Stary Marych – KŻ Politechnika Poznańska

Klasa Turystyczna II
1. Szymon Jabłkowski – POL2407 – Jabłkowski Sailing Team
2. Marcin Macioszek – POL10000 Rafa II
3. Tomasz Feret – POL0113 – Pomarańcza Sailing Team

Klasa Turystyczna III
1. Paweł Czajkowski – Phobos 24,5 Jolka – KZKWB
2. Andrzej Mielnicki – Espero – RODA Gdynia
3. Roman Andrzejewski – BOLT – Trawers

Klasa Open
1. Norbert Nowacki – POL49 – RJKP Poznań
2. Robert Sobociński – POL39 – Toruńskie Stowarzyszenie Żeglarzy Morskich
3. Mateusz Gołąb – POL 36 – RJKP Poznań

Klasa 420
1. Paweł Łakomicki – Armor Sailing Przykona
2. Jakub Bielawski – KŻ Politechnika Poznańska
3. Maciej Wróblewski – KŻ Politechnika Poznańska

Klasa Optimist
1. Kacper Jakubowski – CSIR Ślesin
2. Julia Lewandowska – CSIR Ślesin
3. Dominika Kozyra – CSIR Ślesin

Wręczono także puchar „Za walkę z siłami natury” ufundowany przez rodzinę Dębowskich sternikowi, który jako ostatni spłynął z wody. W tym roku był to członek górniczego klubu (oraz jeden ze sponsorów) Paweł Kraska.    tt

Fot. Piotr Ordan, KŻ KWB Konin

 

Dodaj komentarz