Młodzi krwiodawcy i starsi

W piątek 1. lutego Klub HDK PCK im św. Barbary przy PAK KWB Konin przeprowadził pierwszą w tym roku akcję grupowego poboru krwi. W historii klubu była to już 195. akcja. Obsługiwało ją Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania, została zorganizowana na terenie Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie. Jak się okazało, miejsce miało istotne znaczenie.

Ten rok rozpoczęliśmy oddaniem 21 litrów 650 ml bezcennego leku. Ogromne słowa podziękowania składamy młodzieży szkolnej ZSG-E, gdyż tak piękny wynik to ich zasługa.
Trzeba zaznaczyć, że bardzo okrojone kadrowo oddziały pracownicze, mające w swoich szeregach krwiodawców, nie umożliwiają im na dotarcia na akcję. Powodem jest bardzo niski stan zabezpieczenia działalności oddziału na pierwszej zmianie. Kiedyś nasze akcje w Oskardzie odwiedzało 120-150 pracowników kopalni. Jeśli dziś uczestniczy kilkunastu, to już bardzo dużo. W szeregach klubu mamy 120 członków, w przeszłości było nas ponad 450. Niewątpliwie zmiana funkcjonowania kopalni wpłynęła na naszą działalność. Szkoda, że nie ma wsparcia kadry kierowniczej poszczególnych oddziałów i zrozumienia, czym jest krew. Dopóki jej się nie potrzebuje, nie widzi się problemu. Jednak trzeba pamiętać, że jedyną fabryką krwi jest człowiek. Powinniśmy więc uczynić wszystko, by honorowemu dawcy krwi umożliwić jej oddanie. Oczywiście to moje prywatne zdanie, ale i przesłanie, pod którym się podpisuję – mówi wiceprezes klubu Zbigniew Kluska.

Następna akcja zostanie przeprowadzona 5 kwietnia w godz. 8.00 – 12.00, obsługiwać ją będzie RCKiK z Kalisza. Zarząd klubu już dzisiaj zaprasza do udziału krwiodawców i osoby spoza organizacji, szczególnie te, które zgłoszą się po raz pierwszy.       e

Fot. Zbigniew Kluska

 

Dodaj komentarz