Pamiętajmy o żeglarzach

Klub Żeglarski KWB „Konin” istnieje od prawie 60 lat – w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz.
Przez sześć dekad żeglarze zdobyli wiele doświadczenia i mają się czym pochwalić – zorganizowali mnóstwo imprez sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych. Są wśród nich coroczne regaty na rozpoczęcie i zakończenie sezonu, a także jedyne w swoim rodzaju Zimowe Regaty Barbórkowe, wczasy pod żaglami na Mazurach, Jezioraku i Jeziorze Powidzkim oraz rejsy do Kruszwicy. Klub organizuje koncerty „Złota Szekla”, występy zespołów szantowych i muzyczne spotkania Żeglarskiego Bractwa Pławikonika. Nie zapomina o najmłodszych – prowadzi szkółki żeglarskie dla uczniów szkół podstawowych oraz rejsy dla dzieci z niepełnosprawnością w Mielnicy. Przeprowadza też szkolenia na stopień żeglarza i sternika.

Bazą klubu jest przystań w Pątnowie, stanowiąca część terenu dawnego Ośrodka Wczasowo-Żeglarskiego, którą KŻ za własne środki odkupił od kopalni w 2005 roku. Nabyty teren był mocno zaniedbany, jednak żeglarze własnym wysiłkiem, angażując znaczne środki finansowe, doprowadzili przystań do stanu – jak mówią – co najmniej zadowalającego. Nabrzeże zostało przebudowane, powstały pomosty stałe i pływające wyposażone w wygodne Y-bomy, podłączone do mediów.
Na tym nie koniec. Władze klubu planują drugi etap modernizacji – Zamierzamy przebudować część hangarowo-socjalną. Wszystko po to, aby budynki hangarowe, postawione jeszcze w latach 60-tych, doprowadzić do standardu nowoczesnej mariny, komfortowej i przyjaznej dla żeglarzy i wszystkich wodniaków – wyjaśnia komandor klubu Tomasz Piasecki.

Klub Żeglarski jest samodzielnym stowarzyszeniem o statusie organizacji pożytku publicznego, dlatego można przekazać 1 procent podatku na jego działalność – KRS 0000168252.  Zachęcamy zatem naszych czytelników do wsparcia realizacji ambitnych żeglarskich planów.    eg

 

Dodaj komentarz