Słoń leśny z Izabellą

Kości słonia leśnego, wymarłego trąbowca żyjącego ponad sto tysięcy lat temu, odkryte na odkrywce Jóźwin, to najcenniejszy eksponat Muzeum Okręgowego w Koninie. Na szczątki słonia Elephas (Palaeoloxodon) antiquus koparka natrafiła zimą 1984 roku. Okazało się, że to wyjątkowe znalezisko – koniński szkielet jest najbardziej kompletnym i największym okazem w Europie. Znalezione kości pozwoliły odtworzyć wygląd słonia leśnego; wspaniały model zwierzęcia naturalnej wielkości także można podziwiać w muzeum w Gosławicach.

W ubiegłym roku szczątki trąbowca zostały poddane gruntownym zabiegom restauratorskim. Prace wykonali specjaliści z Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK w Toruniu, pracujący pod kierownictwem dr Aleksandry Gralińskiej-Grubeckiej i Katarzyny Polak – pisaliśmy o tym przedsięwzięciu (Dopieszczanie słonia, marzec 2018).

I właśnie ten projekt został ostatnio doceniony. Otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella 2018”. Konkurs, zorganizowany po raz 17. przez Fundację Muzeów Wielkopolskich, pod patronatem honorowym marszałka województwa wielkopolskiego, wyróżnia wystawy, projekty edukacyjne, prace naukowe i przedsięwzięcia związane z konserwacją zbiorów. W tym roku do konkursu zgłoszono 52 wydarzenia.

Konińskie muzeum nagrodzono w kategorii „Konserwacja, ochrona dziedzictwa kultury, inwestycje”. W uzasadnieniu kapituła konkursu podkreśliła niezwykle ciekawe i ważne dla muzeum działania konserwatorskie zmierzające do bezpiecznej publicznej prezentacji unikatowego w kraju eksponatu. Jury zwróciło uwagę na modelowo przygotowane zgłoszenie i staranną dokumentację prowadzonych prac. Dyplom wraz z gratulacjami z rąk marszałka Marka Woźniaka odebrała dyrektor MOK Elżbieta Barszcz oraz kustosz Działu Przyrodniczego Izabela Lorek.

Słoń leśny był ostatnio jednym z bohaterów paleontologicznego pikniku naukowego zorganizowanego w muzeum 1-2 czerwca z okazji dnia dziecka. Imprezę zatytułowaną Nie tylko dinozaury przygotowano wspólnie z pracownikami i studentami Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, znalazły się tam zatem atrakcje nie tylko dla gości w wieku szkolnym.
Podczas podróży w głąb czasu młodsi i starsi uczestnicy pikniku mogli poznać nie tylko słonie leśne, ale także dużo młodsze mamuty i nosorożce włochate. Wykłady paleozoologów i biologów dostarczyły fachowych informacji o wielkich bestiach plejstocenu oraz o współczesnych słonia i nosorożcach, a ciekawie pomyślane zajęcia edukacyjne i gry terenowe – pod hasłem „Paleontologia na wesoło” – połączyły naukę z zabawą.       eg

Fot. Muzeum, Zakład Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK, Piotr Ordan
1 – 2   Nagrodę „Izabella” odebrały: Elżbieta Barszcz i Izabela Lorek
3 – 8   Prace konserwatorskie wykonali specjaliści z Torunia
9 –   Odrestaurowane kości na wystawie
10 – 13   Młodzi uczestnicy pikniku paleontologicznego

 

Dodaj komentarz