Orkiestra wirtualnie

Co słychać w Orkiestrze Dętej Kopalni Konin? – Działamy, ale inaczej. Staramy się nie zniknąć z estrady i z pamięci naszych słuchaczy – zapewnia kapelmistrz Mirosław Pacześny.

Czas epidemii nie sprzyja artystom. Obostrzenia dotyczące życia kulturalnego dotknęły także muzyków naszego zespołu. Odwołane zostały występy, przemarsze, koncerty, uroczyste obchody różnych świąt i rocznic, w których orkiestra górnicza brała udział. – Nie odbyły się występy w Kutnie związane ze świętami przypadającymi na początku maja. Mamy plany na sierpień, w tym koncert w Kaliszu z pianistami na imprezie międzynarodowej, a także zaproszenia na wrzesień i październik. Ale czy uda się zrealizować te plany, trudno powiedzieć – mówi Mirosław Pacześny.

Na razie są trudności nawet z przeprowadzeniem prób, bo zgromadzenie całego zespołu jest, w świetle obecnych przepisów, niemożliwe. Dlatego w marcu próby zostały zawieszone, a od kwietnia odbywają się próby sekcyjne poszczególnych grup instrumentów – w mniejszym gronie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Ale próby to nie wszystko. W dobie pandemii życie artystyczne przeniosło się do internetu, nasi muzycy wpisują się w ten nurt. Kapelmistrz nagrał na trąbce „Taniec Eleny” Michała Lorenca dla Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej. Zarejestrował też piosenkę „Zacznij od Bacha” w wersji na trąbkę ze skrzypcami dla Konińskiego Domu Kultury.

Został również zaproszony do udziału w Narodowej Orkiestrze Dętej, która powstała rok temu w Lubinie, stolicy Zagłębia Miedziowego. Dyrektorem tej pierwszej w Polsce dętej filharmonii jest Mariusz Dziubek, którego konińska publiczność pamięta z brawurowego występu podczas koncertu jubileuszowego orkiestry górniczej. Teraz Mariusz Dziubek wystąpił z projektem indywidualnego nagrania, domowym sposobem, każdego z instrumentów, które następnie połączy w całość.

Mirosław Pacześny myśli także o sprawach organizacyjnych. W imieniu orkiestry złożył dwa projekty do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. Jeden przewiduje organizację koncertów dla mieszkańców miasta, a drugi założenie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, która działałaby przy podstawowym zespole i przygotowywała miejscowych muzyków do grania w dorosłym gronie. Oba wnioski zostały przyjęte. Przypomnijmy, że głosowanie na KBO odbędzie się we wrześniu. Muzycy bardzo liczą na poparcie pracowników kopalni i innych spółek Zespołu Elektrowni PAK.

I jeszcze ciekawostka. Pierwszego maja w samo południe syn kapelmistrza Filip, niezwykle utalentowany młody pianista, zaprosił internautów na recital transmitowany z domu. Zaprezentował utwory Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Miłosza Magina. Przygotował też niespodziankę.   „Wiosenny koncert Filipa Pacześnego” jest dostępny na konińskim portalu Lm.   Zachęcamy do posłuchania.         eg

Fot.  1 i 2   Mirosław Pacześny

 

Dodaj komentarz