Polska Grupa Energetyczna kupiła Farmę Wiatrową Skoczykłody o łącznej mocy 36 MW. Zakup ten zwiększy łączną moc zainstalowaną farm wiatrowych PGE o ponad 5 proc. i umocni koncern na pozycji największego producenta zielonej energii w Polsce.

Zgodnie z moją zapowiedzią z marca o podejmowaniu działań w obszarze lądowych farm wiatrowych, dziś dokonujemy dużej akwizycji z tym związanej i to nie jest nasze ostatnie słowo. W czerwcu otworzyliśmy dwie farmy wiatrowe w województwie zachodniopomorskim, a jeszcze w tym roku uruchomimy cztery jednomegawatowe instalacje fotowoltaiczne w województwie lubelskim, podkarpackim i lubuskim. Łącznie posiadamy już ponad 1,1 GW mocy zainstalowanej w OZE, z czego blisko 700 MW pochodzi z farm wiatrowych – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE. Dodał, że wkrótce uruchomione będą kolejne inwestycje w projekty fotowoltaiczne, a program budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku zostanie zintensyfikowany.

Znajdująca się w powiecie skierniewickim Farma Wiatrowa Skoczykłody to nowoczesna inwestycja, wybudowana pod koniec 2015 r. przez należącą do holdingu Wento spółkę Eco Power. Składa się z dwunastu trzymegawatowych turbin. Wydajność farmy sięga blisko 32 proc., a roczna produkcja wynosząca blisko 100 GWh pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 40 tysięcy gospodarstw domowych. Farma do 2030 r. będzie korzystać z systemu wsparcia w formie zielonych certyfikatów.

Skoczykłody znajdują się w pobliżu Farmy Wiatrowej Kamieńsk, co wpisuje się w strategię PGE polegającą m.in. na zaangażowaniu w projekty usytuowane blisko siebie, w których można świadczyć serwis własny, a dzięki temu uzyskiwać synergie operacyjne. Grupa PGE jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce: posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2322,1 MW.

 kierunekenergetyka.pl

 

Dodaj komentarz