Przykona – letnia odsłona

W upalne dni rzesze amatorów kąpieli i plażowania szukają wytchnienia nad wodą. Wzięcie mają nie tylko jeziora, ale także zbiorniki pogórnicze, które są równie atrakcyjne jak naturalne akweny.

W rejonie Turku rekordy popularności bije zbiornik Przykona. Przypomnijmy, że powstał on na zwałowisku wewnętrznym czynnej odkrywki, wyrobisko znajdowało się niespełna 150 m od przyszłego akwenu. Budowę rozpoczęto w 1996 roku, a w czerwcu 2004 roku obiekt przekazano gminie Przykona. Do napełniania zbiornika wykorzystano wody z odwodnienia wgłębnego odkrywki Adamów, co skróciło ten proces z 8 lat do 1,5 roku i poprawiło klasę czystości wody. Zbiornik ma charakter przepływowy, znajduje się na trasie odtwarzanego koryta rzeki Teleszyny. Za budowę akwenu kopalnia Adamów dwukrotnie otrzymała tytuł Wielkopolski HIT.

Powierzchnia zbiornika wynosi 140 ha, a maksymalna głębokość 5,5 m. Na środku uformowano wyspę o powierzchni 3,4 ha, która stała się rajem dla ptaków. Część południowo-wschodnia terenu wokół jeziora została zagospodarowana. Kopalnia wybudowała chatę grillową i duży parking, są tam również pomosty, przystań żeglarska, wypożyczalnia sprzętu wodnego, piaszczyste boisko i domki letniskowe. Natomiast stronę północną celowo pozostawiono w stanie dzikim.

Nasz fotograf odwiedził okolice zbiornika w jeden z upalnych piątków, kiedy wszystkie miejsca z dostępem do wody były zajęte. Dorośli i dzieci opalali się i kąpali, pływali rowerami wodnymi i motorówkami, co doskonale widać na zdjęciach.     eg

Fot. Piotr Ordan

 

Dodaj komentarz