Spod znaku Błękitnego Spinakera

W Muzeum Okręgowym w Koninie już można oglądać wystawę czasową nawiązującą do jubileuszu Klubu Żeglarskiego Kopalni „Konin”, który w tym roku obchodzi 60-lecie. Uroczystości rocznicowe zostały, z wiadomych względów, mocno okrojone, ale udało się przygotować ekspozycję pokazującą historię konińskiego żeglowania. A jest ona bogata.

Początki Klubu Żeglarskiego przy KWB „Konin” sięgają roku 1959, gdy w Klubie Sportowym „Górnik” powstała turystyczna sekcja sportów wodnych. Jednak sami żeglarze za oficjalną datę powstania klubu uznają rok 1960, kiedy zakupione zostały trzy pierwsze jachty typu omega i przeprowadzono pierwszy kurs żeglarski dla 33 osób.
Sekcja, a następnie klub, od początku działały dwutorowo – z jednej strony organizując i biorąc udział w sportowej rywalizacji, a z drugiej promując uprawianie turystyki, zarówno śródlądowej, jak i morskiej.

Klub ma na swoim koncie wiele sportowych triumfów. Już w 1967 roku do kadry narodowej zostali powołani pływający na hornecie Janusz Morkowski i Andrzej Mrówczyński. W 1986 roku trzy załogi konińskiego klubu zajęły całe podium podczas Mistrzostw Polski Górników, a indywidualne tytuły na Mistrzostwach Polski w Windsurfingu zdobywali Grzegorz Pinkowski i Andrzej Kuberski.

Wśród polskiej braci żeglarskiej słynne są konińskie imprezy, zwłaszcza unikatowe Zimowe Regaty Barbórkowe, organizowane w czasie, gdy na innych akwenach jest już po sezonie. W połowie lat 90. regaty zostały reaktywowane i od tego czasu każdego roku ściągają na Jezioro Pątnowskie kilkadziesiąt załóg z całej Polski. Impreza była trzykrotnie nominowana do nagrody Błękitnego Spinakera przyznawanego przez Polski Związek Żeglarski, a w 2007 roku nagrodę tę zdobyła w kategorii najlepszych regat śródlądowych. Od lat rywalizacji na wodzie towarzyszą koncerty szantowe Złota Szekla, promujące artystów i muzykę żeglarską.

O tym wszystkim można się dowiedzieć zwiedzając wystawę. Jej autorzy przypominają mnóstwo zdjęć pokazujących budowę przystani w Pątnowie, klubowe jachty, żeglarskie imprezy i rejsy z pamiętną wyprawą oceaniczną na Karaiby. Są klubowe gadżety, znaczki pocztowe, puchary z licznych zawodów i żeglarskie akcesoria. W spichlerzu można podziwiać modele starych żaglowców zbudowane przez Krzysztofa Arkitę, a przy wejściu do muzeum obejrzeć jeden z klubowych jachtów. Zgromadzono zatem wiele pamiątek, które zainteresują nie tylko amatorów żeglowania.

Warto zajrzeć do spichlerza. Zapraszamy!
Wystawa  będzie czynna do 31 grudnia.  Muzeum jest  otwarte  od wtorku  do piątku  w godz. 10 – 18,  a w soboty i niedziele w godz. 14 – 18. Na całym terenie obowiązują maseczki i zachowanie dystansu.      kż

Fot. Tadeusz Trębacz, archiwum

 

Dodaj komentarz