Żeglarze uczcili Barbórkę

Widok kilkudziesięciu łódek na Jeziorze Pątnowskim pod koniec listopada to nic zaskakującego. W tym czasie tradycyjnie odbywają się Zimowe Regaty Barbórkowe organizowane przez Klub Żeglarski Kopalni Konin, w których uczestniczą załogi z całej Polski.

W tym roku pandemia zmusiła organizatorów do drastycznej korekty planów, ale zawody się odbyły. XXVI edycja regat miała skromną oprawę i mocno ograniczoną frekwencję. Nie było koncertu Złota Szekla ani tradycyjnego spotkania podsumowującego imprezę. Żeglarze spotkali się tylko na przystani i na wodzie – w sobotę 21 listopada.

Rankiem tego dnia prognozy nie były optymistyczne. Zawodników przywitała tak gęsta mgła, że trzeba było przesunąć start i regaty rozpoczęły się dopiero w południe. Znak do zawodów dał zaprzyjaźniony z klubem wiceprezydent Konina Witold Nowak.

Ścigało się 15 łódek, wszystkie z miejscowymi załogami. Młodsi i starsi żeglarze walczyli w pięciu klasach: omega, turystyczna 1, turystyczna 2, turystyczna 3 oraz open. Pod bacznym okiem sędziego Andrzeja Mrówczyńskiego udało się przeprowadzić trzy biegi. Puchar ufundowany przez prezesa kopalni zdobył zwycięzca najliczniejszej klasy Jacek Olejniczak startujący w klasie T2. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwał zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Cukrowni Gosławice.

Cieszymy się, że mimo wszystko regaty się odbyły. Około południa mgła się rozwiała, wiatr nam sprzyjał, wbrew prognozom nie był zbyt silny, więc mogliśmy bezpiecznie przeprowadzić kolejne biegi. Mamy nadzieję, że za rok regaty odbędą się zgodnie z tradycją i z większym rozmachem – powiedział komandor klubu Tomasz Piasecki.
Dzisiaj wszystkie łódki są już na brzegu. To oznacza definitywny koniec sezonu. Oby przyszły – 61. w historii górniczego klubu – był lepszy. Tego życzymy naszym żeglarzom.    eg

Oto wyniki rywalizacji.
Klasa omega:
1. Maciej Moch, Julia Juszczak, Piotr Woźniak   (Energetyk Konin)
2. Maciej Hetke, Piotr Dzierzgowski, Robert Palpuchowski   (Energetyk Konin)
3. Kacper Jakubowski, Piotr Paruszkiewicz, Kacper Gębicki   (Delfin Ślesin)

Klasa T1:
1. Sebastian Zaradzki, Paweł Ordan, Michał Wałowski   (KŻ KWB Konin)
2. Jacek Kamiński, Włodzimierz Kantek   (KŻ KWB Konin)
3. Michał Wasilewski, Piotr Wilczkowiak   (KŻ KWB Konin)

Klasa T2:
1. Jacek Olejniczak, Julia Lewandowska   (Delfin Ślesin)
2. Stanisław Wapniarski   (Bryza Konin)
3. Andrzej Kuberski, Dariusz Lenartowski   (KŻ KWB Konin)

Klasa T3:
1. Michał Marciniak, Patrycja Marciniak, Krzysztof Perliński   (Szanty Powidz)
2. Paweł Czajkowski, Dariusz Szymaniak   (KŻ KWB Konin)
3. Roman Latanowicz, Waldemar Dzięgielewski   (Bryza Konin)

Klasa open:
1. Grzegorz Zimny   (KŻ KWB Konin)

Fot. Koniński Okręgowy Związek Żeglarski

Dodaj komentarz