Gwarkowie w Bełchatowie

Największa firma naszej branży, kopalnia „Bełchatów”, była celem jednodniowej wycieczki technicznej, zorganizowanej 17 czerwca br. przez Koło Zakładowe Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa przy PAK KWB Konin S.A.

Do Bełchatowa pojechaliśmy 37-osobową grupą. Na miejscu przywitali nas: prezes Zarządu Oddziału SITG Bełchatów Kazimierz Kozioł oraz wiceprezes Zarządu Oddziału Zbigniew Wiaderny. Dowiedzieliśmy się od nich, jak przedstawia się obecna sytuacja kopalni pod względem organizacyjnym i produkcyjnym oraz jakie są jej perspektywy na przyszłość.
Mieliśmy okazję zapoznać się z pracą Centrum Operacyjnego Prowadzenia Ruchu, czyli bełchatowską dyspozytornią, a stojąc na tarasie widokowym obserwowaliśmy postęp frontów na polu Bełchatów. Zjechaliśmy także w wyrobisko, pod maszyny podstawowe na polu Szczerców, gdzie mogliśmy zobaczyć rozbudowany układ przenośników taśmowych i stacji rewersyjnych, koparki nadkładowe, w tym największą w Polsce SRs 4600, i zwałowarkę ZGOT rodzimej produkcji. Wielu kolegów interesowały szczegóły, zadawali pytania, koledzy z Bełchatowa przedstawili nam zatem swoje rozwiązania techniczne i organizacyjne.
Będąc w Bełchatowie nie sposób ominąć Ośrodka Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk; znajduje się tam ośrodek narciarski położony na terenie zewnętrznego zwałowiska kopalni, na północno-wschodnim zboczu hałdy zwanej właśnie Górą Kamieńsk. Korzystając z wyciągu krzesełkowego dotarliśmy na szczyt góry, z którego podziwialiśmy panoramę okolicy. Jedną z atrakcji pobytu na terenie ośrodka jest tor saneczkowy o długości 620 m i maksymalnej prędkości zjazdu 11 m/s. Przejażdżka saneczkami ogromnie podobała się naszej grupie.
Po wyczerpującej i pełnej wrażeń części turystycznej pojechaliśmy do restauracji Barbórka na obiad, który zakończył się w chacie grillowej bardzo sympatycznym spotkaniem integracyjnym z tamtejszym klubem HDK.

 Tekst i zdjęcia Grzegorz Witkowski

Dodaj komentarz