Pamięci bohatera roku 1863

Władze Konina uczciły 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odsłonięciem tablicy poświęconej pamięci Zygmunta Waryłkiewicza, jednego z bohaterów tego niepodległościowego zrywu. Tablica została umieszczona na kamieniu pochodzącym z odkrywki Tomisławice.

Głaz stanął na Wale Tarejwy, uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 22 stycznia. Prezydent Konina Piotr Korytkowski przypomniał postać Zygmunta Waryłkiewicza. Był on oficerem wojsk powstańczych w 1863 roku, uczestnikiem walk pod Cieplinami, Krzywosądzem i Nową Wsią. Został aresztowany przez władze carskie i wyrokiem sądu wojennego rozstrzelany na konińskim błoniu.

Prezydent Konina, przewodniczący Rady Miasta, przedstawiciele organizacji kombatanckich i spółek miejskich złożyli kwiaty pod tablicą i zapalili znicze. Ze względu na pandemię wydarzenie miało skromny charakter, ale nie zabrakło oprawy muzycznej. Zapewnił ją kapelmistrz Orkiestry Dętej PAK KWB Konin, Mirosław Pacześny, który tym razem wystąpił w roli trębacza.

W połowie grudnia przedstawiciele Urzędu Miasta odwiedzili odkrywkę Tomisławice, by wybrać odpowiedni kamień. Został on przekazany nieodpłatnie przez PAK KWB Konin, która poniosła także koszty transportu i załadunku 3,5–tonowego głazu.
To już trzeci pamiątkowy kamień postawiony na Wale Tarejwy pochodzący z konińskiej kopalni. Pierwszy upamiętnia małoletnich oficerów piechoty ze szkoły podoficerskiej w Koninie, drugi poświęcono ojcu Maksymilianowi Tarejwie.    eg

Fot. Bartosz Skonieczny Lm.pl

 

Dodaj komentarz