Wspólna historia

Ponad sto map ewidencyjnych oraz fotografie z lat 1960. otrzymała od kopalni Konin gmina Kazimierz Biskupi.

Dokumenty te przypominają historyczne związki gminy i kopalni, sięgające ponad 60 lat wstecz. Przygotowania do budowy odkrywki Kazimierz rozpoczęły się pod koniec lat 1950., odwodnienie złoża ruszyło w 1961 roku, a cztery lata później odkrywka została oddana do eksploatacji. To właśnie te czasy utrwalone zostały na przekazanych mapach i zdjęciach.

Paweł Markowski, członek zarządu PAK KWB Konin przyznał, że mają one dla firmy dużą wartość historyczną i sentymentalną. – To jest kilkadziesiąt lat funkcjonowania kopalni. Wiele pokoleń ludzi, którzy tu pracowali, tworzyli kopalnię i rzeczywistość, która jest na terenie gminy. Przekazując te materiały przekazujemy kawałek naszej duszy – powiedział Paweł Markowski.

Do gminy trafiło 12 map na podkładach aluminiowych w skali 1:5000, ponad sto map w skali 1:2000, wskazujących  szczegółowo  lokalizację konkretnych obiektów,  a także zdjęcia  z lat sześćdziesiątych,  w tym fotografie lotnicze. – Bardzo się cieszę, że udało nam się uzyskać mapy obrazujące teren naszej gminy przed wejściem na ten obszar kopalni węgla brunatnego. Są to bezcenne materiały, na których zostały zapisane historyczne dane. Oglądałem je z wielkim sentymentem, odnalazłem na nich zabudowania domu rodzinnego mojego taty, który znam tylko z opowiadań – wyjaśniał Grzegorz Maciejewski, wójt gminy Kazimierz Biskupi.

Mapy mają postać papierową, zostaną więc zdigitalizowane, a potem trafią do gminnego archiwum, gdzie będzie można je zobaczyć. Warto to zrobić nie tylko ze względu na ich znaczenie historyczne, ale również na kunszt wykonania, zostały bowiem sporządzone techniką, której biura projektowe dziś już nie stosują.
W imieniu swoim oraz mieszkańców chciałbym podziękować prezesowi i zarządowi PAK KWB Konin za przekazanie tych materiałów na własność gminie Kazimierz Biskupi – podkreślił wójt Grzegorz Maciejewski.                              kł, eg

Fot. 1-3 Marcin Oliński
1 i 3  –  Paweł Markowski, członek zarządu PAK KWB Konin, przekazał materiały wójtowi Kazimierza Biskupiego Grzegorzowi Maciejewskiemu
2 –  Fragment starej mapy
4 i 5  –  Kazimierz Biskupi we wczesnych latach 1960.

 

Dodaj komentarz