Pozwolenie na wodór

Rok temu pisaliśmy o planach Zespołu Elektrowni PAK dotyczących produkcji wodoru. Projekt ten jest stopniowo realizowany: 21 lipca br. spółka otrzymała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy wytwórni wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Elektrowni Konin.

Wytwórnia wodoru ma powstać w oparciu o technologię „PEM”, wykorzystującą elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową. Pierwszy elektrolizer został już zamówiony, ma być dostarczony na przełomie roku 2021/2022. Urządzenie będzie zasilane energią elektryczną w pełni pochodzącą z odnawialnego źródła energii. Produkowany przez elektrolizery wodór będzie sprężany przez układ sprężarek do ciśnienia 300 – 450 barów i na bieżąco pompowany do pojazdów transportujących wodór. Specjalnie dobrane sprężarki będą mogły bezpośrednio zasilać stanowiska tankowania wodoru.

Konińska wytwórnia zostanie zbudowana w technologii modułowej, która umożliwia stosunkowo prostą rozbudowę obiektu. Pierwszy elektrolizer będzie miał moc 2,5 MW, co pozwoli na maksymalną produkcję wodoru w ilości 1 tony na dobę. Decyzja środowiskowa umożliwia, w razie potrzeby, zwiększenie produkcji do 20 ton na dobę. Woda potrzebna do wytwarzania wodoru dostarczana będzie z istniejącej w elektrowni stacji DEMI.

W spotkaniu, na którym prezydent Konina Piotr Korytkowski przekazał decyzję środowiskową prezesowi zarządu ZE PAK Piotrowi Woźnemu, uczestniczył przewodniczący rady nadzorczej spółki Zygmunt Solorz oraz Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego i przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.

(źródło: ZE PAK)

 

Dodaj komentarz