Skromne górnicze święto

Uświęcona tradycją Barbórka obchodzona jest uroczyście przez całą brać górniczą. Spotkania, msze i biesiady gromadzą liczne grono uczestników. Tak jest w normalnych czasach. Niestety to, co stanowi siłę górniczych spotkań, teraz – w dobie nadal trwającej pandemii – okazuje się ich słabością.

W warunkach zagrożenia epidemicznego, kiedy nie można zapewnić bezpieczeństwa uczestnikom, po raz drugi wspólne uroczystości barbórkowe kopalni Konin, kopalni Adamów i PAK Górnictwo zostały znacznie ograniczone. Nie odbyły się akademie, przemarsze i śniadanie górnicze, odwołane zostały biesiady i koncert zakładowej orkiestry dętej.
Podobne decyzje podjęły zarządy większości kopalń i spółek branżowych, od października stopniowo z uroczystości rezygnowały kopalnie na Śląsku, urzędy górnicze i firmy zaplecza. W branży węgla brunatnego również obchody zostały ograniczone i przebiegały podobnie, jak u nas.

Zgodnie z tradycją zostały złożone kwiaty pod pomnikami świętej Barbary przed biurowcem w Kleczewie oraz w Warence. W krótkiej uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe kopalń i działających w nich organizacji, zarządy górniczych spółek, przedstawiciel zarządu ZE PAK, delegacje związków zawodowych, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa oraz rady pracowników.

Czwartego grudnia, zamiast jednej centralnej mszy w intencji górników, odprawione zostały nabożeństwa w dziewięciu parafiach: w czterech kościołach w Koninie, w jednym w Turku oraz w Kleczewie, Kazimierzu Biskupim, Kramsku i Ślesinie.

Miłą niespodziankę sprawiła Orkiestra Dęta Kopalni Konin, która w prezencie dla pracowników naszych spółek nagrała hymn górniczy. Nagranie można znaleźć na facebooku zespołu.    eg

Fot. Krzysztof Wesołowski, Józef Cajdler

 

Dodaj komentarz