Ćwiczą, grają i planują

Ostatnie miesiące to trudny czas dla artystów, zwłaszcza tych, którzy sens działalności widzą w kontakcie z publicznością. Jednak muzycy Orkiestry Dętej Kopalni Konin nie poddają się i wykorzystują każdą okazję, by zagrać na żywo i spotkać się ze słuchaczami.

Pierwszy w tym roku koncert zaprezentowali w niedzielę 30 stycznia w kościele bł. Jerzego Matulewicza z okazji 25-lecia powstania świątyni. Górnicza orkiestra zapewniła oprawę muzyczną uroczystości, wystąpiła także z półgodzinnym programem przed mszą.

Drugą okazją był koncert charytatywny na rzecz Ukrainy, który odbył się 5 marca w Poznaniu. Muzycy z Konina zagrali obok z poznańskiego Zespołu Reprezentacyjnego Środowisk Artystycznych.

Orkiestranci intensywnie przygotowują się do nadchodzącego sezonu wiosenno-letniego. – Opracowujemy kilka programów  na różne okazje.  Jeśli ktoś nas zaprosi,  będzie mógł wybrać sobie zestaw utworów,  który najbardziej mu odpowiada.  Będziemy gotowi do występu  w każdej chwili.  Planujemy także koncert  na scenie plenerowej  w Kawnicach pod koniec czerwca,  a miesiąc wcześniej w Koninie  w Parku Chopina,  gdzie chcemy zagrać  utwory z repertuaru  Krzysztofa Krawczyka  i  Zbigniewa Wodeckiego.  Ubiegłoroczny koncert w parku  bardzo podobał się publiczności  i mamy nadzieję,  że kolejny dojdzie do skutku  – mówi kapelmistrz Mirosław Pacześny.

Orkiestra złożyła także dwa projekty  do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego.  Jeden dotyczy zorganizowania przedsięwzięć  artystycznych  dla mieszkańców Konina  i okolic. – Proponujemy cykle koncertów plenerowych  „Lato w mieście”  oraz  ,,Z buławą i z humorem”.  Możemy wystąpić w parku,  przy Hali Rondo,  na bulwarach,  nad jeziorkiem Zatorze  czy na placach przy domach kultury.  Mamy bogaty  i zróżnicowany repertuar,  który jest mieszanką utworów klasycznych i standardowych  oraz hitów współczesnej muzyki rozrywkowej.  Potrafimy stworzyć widowisko,  które przyciąga rzesze widzów – zapewnia Mirosław Pacześny.

Drugi projekt to ambitna oferta stworzenia zespołu  złożonego z dzieci i młodzieży szkół muzycznych  z Konina i powiatu,  którzy rozwijać będą swój talent  i pasje artystyczne pod opieką profesjonalnych muzyków  orkiestry PAK KWB Konin.  Będzie to zespół wielopokoleniowy,  przełamujący stereotypowe  postrzeganie  orkiestr dętych. –  Przekazując swoją wiedzę  i doświadczenie młodzieży,  podtrzymamy tradycję zespołowego muzykowania,  która ma już prawie 70 lat.  A jednocześnie  stworzymy podwaliny  zawodowej orkiestry,  która będzie działać  w naszym mieście  przez następne lata.  Ten projekt ma łączyć pokolenia,  propagować kulturę muzyczną  i zachować nasze lokalne dziedzictwo,  jakim jest orkiestra dęta.  To będzie inwestycja,  która zaowocuje w przyszłości – przekonuje kapelmistrz górniczego zespołu.

Takie przedsięwzięcia niewątpliwie  wzbogacą ofertę kulturalną  Konina.  Mamy więc nadzieję,  że uda się je zrealizować  – z pożytkiem dla mieszkańców miasta.  A jeśli ktoś chciałby na bieżąco śledzić  poczynania górniczego zespołu,  informacje  i transmisje na żywo  znajdzie  na FB orkiestry.     eg

Na zdjęciu koncert górniczej orkiestry na bulwarach w 2019 roku, fot. Piotr Ordan

 

Dodaj komentarz