Bliskie spotkanie trzeciego stopnia

Niecodzienny widok ukazał się w piątek 22 kwietnia pracownikom Działu Rekultywacji, dokonujących inspekcji terenów w pobliżu odkrywki Tomisławice. Po polu tuż przy trasie węglowej spacerował sobie wilk szary. Zauważył stojący samochód, ale nie wykazywał oznak strachu, przeciwnie, sprawiał wrażenie, jakby defilowanie przed obserwatorami sprawiało mu przyjemność.

Wilk szary (Canis lupus) występuje w Europie, środkowej Azji i Ameryce Północnej, najwięcej przedstawicieli tego gatunku jest w Kanadzie. W Polsce wilki najczęściej można spotkać na wschodzie kraju, w naszym regionie pojawiają się sporadycznie. Dlatego obecność wilka w biały dzień, przed południem to prawdziwa gratka. Pracownicy działu SR nigdy wcześniej tego zwierzęcia nie zaobserwowali.

Tymczasem okazuje się, że wilki odwiedzają również okolice odkrywki Drzewce, a dokładnie tereny rekultywowane w kierunku leśnym. Pojawiają się na tyle często wśród świeżych nasadzeń, że leśnicy umieścili tam tabliczki z napisem „Uwaga wilki”.

Najwyraźniej wilkom  spodobał  się  nasz region.  Spójrzmy  na nie  życzliwym okiem,  tym bardziej,  że legenda wilka  jako krwiożerczej bestii  nie wytrzymuje próby czasu.  Wilk jest drapieżnikiem, ale z pewnością nie zasłużył na to,  by traktować go  jako zwiastuna nieszczęścia.  To inteligentne zwierzę,  które w dodatku wcale  nie pragnie towarzystwa człowieka.  Zostawmy go więc w spokoju.   e

Fot. Andrzej Rybczyński

 

Dodaj komentarz