Efekt motyla

Pozornie błahe zdarzenie w jednym miejscu może wywołać potężne skutki w innym. Takie zjawisko – zwane efektem motyla – pochodzi z matematycznej teorii chaosu, ale pojęcie to często wykorzystuje się przy okazji dyskusji o stanie środowiska naturalnego.

Nawiązuje do niego także kampania ochrony obszarów Natura 2000. W Polsce jest ich sporo, prawie tysiąc. Stanowią niemal 20 procent powierzchni kraju. Tylko w Wielkopolsce mamy 97 rezerwatów przyrody i 18 obszarów specjalnej ochrony ptaków oraz 29 obszarów Natura 2000, niektóre w naszym regionie – na przykład Puszcza Bieniszewska, Ostoja Nadwarciańska czy jezioro Gopło. Są terenem ochrony gatunków zwierząt i roślin, ale także miejscem rekreacji, pozwalającym cieszyć się kontaktem z przyrodą.

Dla wsparcia obszarów Natura 2000 organizowane są specjalne kampanie.  Celem tegorocznej jest pomoc dla obszaru Doñana w Hiszpanii,  jednego z najcenniejszych  w Europie.  Każdy może przyłączyć się  do tej akcji  – wystarczy zrobić zdjęcie  podczas wykonywania  gestu motyla i dodać je do strony http://www.natura2000day.eu/ albo zamieścić na portalu społecznościowym i opisać: #natura2000day.

Zachętą niech będą fotografie autorstwa Piotra Makarowicza, pokazujące motyle na terenach po odkrywce Kazimierz.      e

Fot. Piotr Makarowicz
Na zdjęciach: rusałka pawik (1),  szlaczkoń siarecznik (2),  paź królowej (3),  rusałka admirał (4),  dwa karłątki leśne  (5) i  rusałka osetnik (6).

 

Dodaj komentarz