

W sprawie Tomisławic
Ekolodzy z organizacji Greenpeace zarzucają kopalni Konin prowadzenie eksploatacji na odkrywce Tomisławice bez wymaganych zezwoleń. Twierdzą, że spółka nie sporządziła raportu środowiskowego dla tej inwestycji.
W ubiegłym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu nakazała ZEPAK przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i przygotowanie raportu środowiskowego w związku z planowaną rozbudową odkrywki Tomisławice. Ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał tę decyzję.
Oto stanowisko ZEPAK w sprawie Tomisławic.
Rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego zapadło w postępowaniu zainicjowanym wyłącznie przez spółkę (KWB Konin S.A) i potwierdza jedynie konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w związku z wnioskiem spółki. Orzeczenie nie ma charakteru nakazowego i nie potwierdza jakichkolwiek naruszeń w związku z eksploatacją odkrywki Tomisławice.
KWB Konin SA prowadzi eksploatację odkrywki Tomisławice w oparciu o ważną do końca 2030 roku koncesję na eksploatację tego złoża. Zgodnie z informacjami podanymi przez ZEPAK przy okazji publikacji wyników finansowych za 2021 rok, eksploatacja tej odkrywki zakończy się na 6 lat przed upływem ważności koncesji, tj. do końca 2024 roku. Udzielenie koncesji zostało poprzedzone wydaniem decyzji wójta gminy Wierzbinek z dnia 7 sierpnia 2007 roku o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu węgla brunatnego ze złoża Tomisławice w granicach gminy Wierzbinek.
W decyzji środowiskowej z 2007 roku został oceniony kompleksowo wpływ odkrywki na środowisko. Ocena oddziaływania na środowisko obejmowała również swoim zakresem wpływ odwodnienia zakładu górniczego na warunki wód powierzchniowych i podziemnych do końca eksploatacji odkrywki. Decyzja wójta jest ostateczna i prawomocna.
Niemniej jednak, mając na uwadze potrzebę kompleksowej oceny oddziaływania na środowisko do końca eksploatacji odkrywki, z uwzględnieniem zmienionych już warunków środowiska wskutek dotychczas prowadzonej działalności górniczej, spółka zdecydowała się na wystąpienie z wnioskiem o wydanie nowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego „Tomisławice”. Opracowywany raport o oddziaływaniu na środowisko zostanie złożony w RDOŚ we wrześniu 2022 roku i będzie wykonany zgodnie z zakresem określonym w postanowieniu RDOŚ w Poznaniu z dnia 21 października 2021 roku.
Fot. Piotr Ordan
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.