Miododajne, życiodajne

„Jeżeli wyginą pszczoły, ludzkość przeżyje jeszcze tylko cztery lata”. To słynne zdanie Alberta Einsteina dobitnie wykłada znaczenie tych pracowitych owadów w naszym życiu.

Pszczoły (a jest około 20 tysięcy gatunków!) wytwarzają miód od 150 milionów lat, wydawałoby się więc, że są odporne na zmiany w otoczeniu. Jednak nie, zagrożeniem dla nich jest działalność człowieka. Przede wszystkim powszechne stosowanie środków ochrony roślin oraz monokultura rolnicza i wycinanie lasów, które ogranicza owadom dostęp do zróżnicowanego pokarmu.

Trzeba zatem pszczółkom pomóc, zwłaszcza że spośród 470 gatunków pszczołowatych w Polsce aż 222 są zagrożone wyginięciem, a przecież  większość naszych rodzimych roślin jest owadopylna i bez  owadów nie przetrwa.
Co możemy zrobić? Na przykład posadzić kwiaty, które dają pszczołom nektar i pyłek. Niekoniecznie na polu czy w ogrodzie, wystarczy doniczka na balkonie. A jakie rośliny wybrać? Może to być lawenda, wrzos, dalie, kocimiętka, macierzanka, orliki, melisa czy aksamitki. A jeśli mamy więcej miejsca, wybierzmy lipę, leszczynę, borówki, maliny, czeremchę, jabłonie, śliwy czy klony.

O tym wszystkim warto pamiętać nie tylko w Wielkim Dniu Pszczół, który przypada 8 maja. Z tej okazji Muzeum Okręgowe w Koninie już po raz dziewiąty zaprasza do wspólnego świętowania. Na wszystkich, którzy w niedzielę 7 sierpnia odwiedzą tę placówkę, czekać będzie szereg atrakcji.

W programie gra terenowa „Graj w zielone!” z nagrodami ufundowanymi przez powiat koniński, warsztaty i zajęcia plastyczne, malowanie twarzy oraz kiermasz rękodzieła.

Muzeum zaprasza od godz. 14.00 do 18.00. Wstęp na to wydarzenie oraz wszystkie wystawy bezpłatny.     e

Fot. Piotr Ordan
Na zdjęciach miododajna facelia błękitna i słoneczniki na terenach pogórniczych odkrywki Jóźwin oraz pole rzepaku na obszarze dawnej odkrywki Kazimierz

 

Dodaj komentarz