Historia wciąż żywa

W jakich okolicznościach odkryto szczątki słonia leśnego? Gdzie i kiedy żyły wymarłe dziś trąbowce? Jak wyglądał tropikalny las sprzed stu tysięcy lat? W jaki sposób zakonserwowano znaleziony na odkrywce szkielet? Jaka pora roku jest najlepsza dla dokonywania odkryć archeologicznych? Odpowiedzi na te i podobne pytania usłyszeli uczestnicy pierwszego „Muzealnego spotkania z kulturą”, na które organizatorzy zaprosili 8 lutego.

Bohaterem inauguracyjnego wykładu, wygłoszonego przez Dagmarę Frydrychowicz, był słoń leśny Palaeoloxodon antiquus, znaleziony w nadkładzie odkrywki „Jóźwin” 24 lutego 1984 roku. Ten mroźny poranek miał duże znaczenia dla polskiej nauki (znaleziony szkielet jest jednym z najlepiej zachowanych i kompletnych w Europie) oraz ogromne konsekwencje dla życia kulturalnego Konina, dał bowiem impuls dla powstania Działu Przyrodniczego naszego muzeum i jest jego najcenniejszym eksponatem.

Czy dlatego znalezisko z Jóźwina wybrano na temat pierwszego wykładu? – Trochę tak. A trochę wybór był spowodowany datą, niebawem przypada 24 lutego, czyli 39 rocznica znalezienia słonia – mówi Dagmara Frydrychowicz i dodaje: Bardzo się cieszę, że mieszkańcy tak licznie przyszli na spotkanie. Okazało się, że niektórzy pamiętają to wydarzenie, jeden ze słuchaczy przyniósł „Przegląd Koniński” z artykułem na temat odkrycia. Coraz więcej ludzi ma także świadomość tego, że znaleziono nie mamuta, jak kiedyś pisała prasa, ale słonia leśnego o imieniu Gosław, który kilka lat temu to sławetne imię otrzymał.   

Historia odkrycia szczątków słonia wydaje się bliska mieszkańcom Konina. Świadczą o tym choćby pytania zadawane podczas wykładu. Odpowiadała na nie prowadząca spotkanie Dagmara Frydrychowicz, kustosz Działu Geologiczno-Przyrodniczego, oraz wicedyrektor muzeum Katarzyna Schellner, z wykształcenia archeolog.

Pierwszy wykład można zatem uznać za udaną inaugurację cyklu. Frekwencja dopisała, niewątpliwie zachętą była niewymuszona formuła spotkania, sprowadzająca się do swobodnej  dyskusji przy kawie i ciastku.

Dagmara Frydrychowicz planuje kolejne spotkanie związane z historią kopalni, a konkretnie kolejki linowej na terenie Konina. Zanim to jednak nastąpi, będzie można posłuchać wykładu zatytułowanego „Panna nie nosi nigdy brylantów. Dziewiętnastowieczne normy obyczajowe dotyczące noszenia biżuterii”, na który muzeum zaprasza 8 marca.   eg

Fot. Monika Marciniak

Dodaj komentarz