Wizyta europarlamentarzystów

W pierwszych dniach kwietnia przebywała w Polsce kilkuosobowa delegacja Parlamentu Europejskiego, reprezentująca Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii ITRE (Committee on Industry, Research and Energy). Celem wizyty studyjnej było omówienie transformacji energetycznej w regionach górniczych, innowacji w sektorze węglowym oraz rozwoju alternatywnych zrównoważonych systemów energetycznych. Na trasie przejazdu delegacji ITRE, obok Wałbrzycha i Poznania, był również Konin.

Europosłowie spotkali się z członkami zarządu ZEPAK, którzy przedstawili kwestię transformacji energetycznej naszego regionu: zarówno problemy, jak i przewidywane efekty tego procesu. Zaprezentowali inwestycje związane z produkcją energii z OZE oraz plany rozwoju, nie pomijając społecznych aspektów transformacji.

Ciekawym punktem pobytu gości była wizyta na farmie fotowoltaicznej w Brudzewie, powstałej na terenie dawnej odkrywki KWB Adamów. Elektrownię słoneczną wybudowała firma ESOLEO, należąca do Grupy Polsat Plus. Rocznie farma produkuje ponad 70 tysięcy MWh czystej energii, co przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 na poziomie 56 698 322 kg w skali roku.

– Kilka lat temu teren kopalni węgla brunatnego, a dziś produkcja zielonej energii. Brudzew to symbol polskiej transformacji energetycznej napędzanej przez polski biznes. Takie inwestycje udowadniają, że przy porozumieniu wszystkich stron: mieszkańców, samorządu i biznesu, można wygrać wyścig na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, taniej energii i ochrony klimatu – stwierdził Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu ESOLEO.

W czasie wizyty podkreślano, że farma PV w Brudzewie to dobry przykład pozyskiwania alternatywnych źródeł energii przez polski biznes prywatny, niezbędnych do realizacji celów pakietu Fit-for-55, a przy okazji zapewnienia zatrudnienia pracownikom związanym wcześniej z przemysłem górniczym.

Fot. ESOLEO

Dodaj komentarz