Gosław w plenerze

Muzeum Okręgowe w Koninie zaprasza do odwiedzania wystawy fotograficznej „Słoń leśny w obiektywie”. Plenerowa ekspozycja stanowi kolejną część cyklu „40 odSłoń Gosława”.

Nasz region od 70 lat cechuje wybitna antropopresja, zmiany trwają i będą trwać. Nasze muzeum jest depozytariuszem tych przekształceń, zbieramy informacje na temat zmian społecznych, w tym o migracji ludzi ze wsi do miast, na temat środowiska czy rekultywacji. Przy okazji działalności kopalni udało nam się pozyskać dużo zabytków archeologicznych, ponieważ na przedpolach odkrywek były prowadzone badania archeologiczne i etnograficzne. Pozyskaliśmy także bardzo duży zbiór zabytków paleontologicznych. Naszym koronnym zabytkiem jest słoń leśny – powiedziała Katarzyna Schellner, wicedyrektor MOK, podczas otwarcia wystawy.

Ekspozycję przygotowała Dagmara Frydrychowicz, kustosz działu geologiczno-przyrodniczego, która przypomniała okoliczności jej powstania: W tym roku 24 lutego minęło czterdzieści lat od znalezienia słonia, postanowiliśmy przeciągnąć obchody tego wydarzenia na cały rok. Na wystawie prezentujemy zdjęcia zrobione w chwili odnalezienia słonia. To są szczególne fotografie, bo duża ich część, wykonana przez Ryszarda Fórmanka, przeleżała czterdzieści lat i dopiero teraz ujrzała światło dzienne. Autorem pozostałych zdjęć jest nasz archeolog Mirosław Ciesielski i one uzupełniają pierwszy zbiór.

Gosław z Jóźwina jest jednym z trzech szkieletów znalezionych na terenie Polski. Jest z nich  najbardziej kompletny i jednocześnie stanowi jedno z najlepiej zachowanych znalezisk tego typu w Europie. Konińską ekspozycję słonia wyróżnia makieta zwierzęcia w skali 1:1.

Wystawie towarzyszy katalog oraz pocztówki. Zdjęcia są prezentowane w muzealnym ogrodzie. Ekspozycja będzie czynna do 15 sierpnia. Informacje o kolejnych wydarzeniach „Roku słonia” można śledzić na stronie internetowej konińskiego muzeum.   eg

Fot.  Wojciech Ziemski

Dodaj komentarz