Jak poinformował portal RynekInfrastruktury.pl, władze gmin i powiatów południowo-zachodniej części województwa łódzkiego powołały stowarzyszenie na rzecz budowy kopalni węgla brunatnego w Złoczewie. W opinii samorządów uruchomienie nowej odkrywki zagwarantuje dalszy rozwój tej części regionu po wyczerpaniu obecnie eksploatowanych złóż kopalni „Bełchatów”.

Przedsięwzięciu patronuje łódzki Urząd Marszałkowski. – Samorządy mają tu dużą rolę do odegrania: plany zagospodarowania przestrzennego muszą być odpowiednio przygotowane. W planie wojewódzkim miejsce na tę inwestycję jest zarezerwowane już od wielu lat. Istotne są też działania inwestycyjne często w drobnej skali, ale sprzyjające budowie kopalni – powiedział marszałek Witold Stępień.

Impulsem do działania jest chęć wyprzedzenia kopalni Gubin w województwie lubuskim, postrzeganej jako konkurencja. Według burmistrz Złoczewa Jadwigi Sobańskiej za powstaniem odkrywki w Łódzkiem przemawiają ważne argumenty. – Mamy poparcie społeczne dla inwestycji. Stopień zaawansowania przygotowań jest znaczny. Wszystkie gminy, na których terenie ma znaleźć się kopalnia, są w trakcie zmieniania planów zagospodarowania przestrzennego. Proces ten zostanie zakończony jeszcze w tym roku. Dążymy do zrównoważonego rozwoju gospodarczego, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że kopalnia nie zapewni miejsc pracy dla wszystkich chętnych. Najważniejsze decyzje zapadną na szczeblu rządowym, ale poparcie społeczne i działania samorządów są niezbędne, by proces inwestycyjny przebiegał bez zakłóceń. To inwestycja potrzebna i niosąca korzyści dla wielu podmiotów – uważa burmistrz Sobańska.

W ramach projektu Złoczewskiego Obszaru Funkcjonalnego opracowano plany sieci drogowej oraz wodno-kanalizacyjnej. Centralnym punktem ZOF ma być Złoczewska Strefa Inwestycyjna – skupisko terenów inwestycyjnych, wykorzystujące dogodne położenie u zbiegu drogi szybkiego ruchu S8 i planowanej linii kolejowej Bełchatów – Wieluń.

Stowarzyszenie deklaruje współpracę z zespołem parlamentarnym ds. inwestycji Złoczew założonym przez posła PiS Dariusza Kubiaka. Są też plany współpracy z naukowcami z łódzkich uczelni. Samorządowcy liczą, że koncesja na uruchomienie odkrywki w Złoczewie zostanie wydana w 2017 r., natomiast wydobycie – po zbudowaniu niezbędnej infrastruktury – mogłoby zacząć się po roku 2030.

Złoże Złoczew, rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie gmin Złoczew, Burzenin i Ostrówek, jest jednym z perspektywicznych złóż węgla brunatnego, uwzględnionych w projekcie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 r. Jego zasoby szacowane są na 450 mln ton węgla.

Oprac. wg RynekInfrastruktury.pl

Dodaj komentarz