Leśnicy zwiedzili kopalnię Adamów

Leśnicy z całej Polski mieli okazję zobaczyć efekty rekultywacji terenów pogórniczych prowadzonej w PAK KWB Adamów. Duża 37-osobowa grupa delegatów 117. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego przyjechała do kopalni Adamów 7 września.

Wcześniej leśnicy zwiedzili Kłodawę i termy w Uniejowie, a na terenie kopalni Adamów zamierzali przyjrzeć się głównie rekultywacji. Ich przewodnikami po terenie górniczym byli Bogdan Owczarek, starszy inspektor Działu Mierniczo-Geologicznego, i Józef Cajdler, kierownik Działu Administracyjnego.
Goście zapoznali się z historią kopalni i jej obecną sytuacją. Z tarasu widokowego odkrywki Adamów obserwowali pracę maszyn górniczych, otrzymali też garść informacji na temat technologii urabiania węgla i sposobów odwodnienia złoża.
Leśników szczególnie interesowała rekultywacja terenów poodkrywkowych, jej kierunki i metody. Przykładem doskonałej rekultywacji leśnej, wodnej i rolniczej jest obszar po byłej odkrywce Bogdałów, a zwłaszcza zbiornik w wyrobisku końcowym, położony na terenie Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Turek. Pracownicy kopalni opowiedzieli historię tego akwenu i przypomnieli problemy towarzyszące jego tworzeniu, wynikające głównie ze stanowiska nadleśnictwa, które preferowało rekultywację leśną i nie planowało zbiornika na swoim terenie.
Grupa leśników przyjrzała się także efektom rewitalizacji o kierunku leśnym i rolniczym na zwałowiskach zewnętrznych i wewnętrznych odkrywek Bogdałów i Adamów.     eg

Fot. Jerzy Sosiński

Na zdjęciach leśnicy nad zbiornikiem Bogdałów

Dodaj komentarz