Święto górniczego stanu w Koninie

W chłodny poranek 4 grudnia górnicy PAK KWB Konin rozpoczęli świętowanie Barbórki zgodnie z tradycją. Msza w intencji pracowników kopalni i ich rodzin została w tym roku odprawiona w kościele św. Maksymiliana Kolbe.  Uczestniczyli  w  niej pracownicy spółki,  poczty sztandarowe,   posłowie, prezydenci Konina  oraz mieszkańcy  miasta.  Górnicy podziękowali swojej patronce za rok bezpiecznej pracy.
Po nabożeństwie górnicy wraz z gośćmi, prowadzeni zgodnie z obyczajem przez kopalnianą orkiestrę, przemaszerowali ulicami miasta na plac przy amfiteatrze. To tradycyjne miejsce górniczego śniadania, które zwykle jest okazją do koleżeńskich rozmów i wspomnień.

Górnicy pamiętali o swojej patronce także przed Barbórką. W piątek 1 grudnia delegacje zarządu kopalni, związków zawodowych i organizacji działających w spółce złożyły kwiaty pod pomnikiem św. Barbary przed biurowcem w Kleczewie. Delegacjom towarzyszyło osiem pocztów sztandarowych: kopalni, związków zawodowych, klubu krwiodawców, SITG oraz seniorów „Kadry”. Godną oprawę krótkiej uroczystości zapewnili fanfarzyści górniczej orkiestry.     eg

Fot. Piotr Ordan

 

Dodaj komentarz