Zagłębie pięknych dźwięków

Podczas wszystkich uroczystości barbórkowych górnikom kopalni Konin towarzyszyła orkiestra dęta pracująca pod kierownictwem Mirosława Pacześnego. Muzycy byli obecni przy składaniu kwiatów pod pomnikiem św. Barbary, na akademii i w kościele, prowadzili przemarsz ulicami Konina, a w przeddzień Dnia Górnika zagrali barbórkowy koncert.

Grudniowe spotkanie z orkiestrą zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Swoim tegorocznym występem muzycy po raz kolejny udowodnili, że w pełni zasługują na aplauz słuchaczy. Trzeba przyznać, że wraz z upływem lat widać rozwój zespołu, ale też oczekiwania publiczności są inne niż dziesięć lat temu. Kiedyś orkiestra przemycała jedną-dwie ambitniejsze pozycje, dziś cały koncert wypełniają utwory w nowoczesnych aranżacjach, wymagające wysokich umiejętności od muzyków i wrażliwości od słuchaczy.

Zespół przygotował urozmaicony program. Od marsza „Cały twój, ojczyzno” Marka Czerniewicza do popularnego standardu „Georgia on My Mind” i przebojów Duke’a Ellingtona. Zaskakująco zabrzmiał znany motyw symfonii g-moll nr 40 Mozarta w jazzowej aranżacji; w tym utworze orkiestrze towarzyszył na fortepianie młody koniński pianista Jan Jakub Dubowski.

Doskonale zaprezentowali się soliści: trębacz Szymon Gwóźdź, saksofonista Marcin Pawlik i klarnecista Artur Wieczorek. Paweł Płaczkowski w „Koncercie na tubę” Marquesa, udowodnił, że na tym instrumencie można zagrać wszystko, czym wzbudził ogromny entuzjazm publiczności.
W dwóch ostatnich, typowo rozrywkowych utworach, „Tiger Rag” i „Tequila”, świetnie wypadli także: Grzegorz Broniarczyk na klarnecie, Zbigniew Słodkiewicz na saksofonie, Piotr Żurek na trąbce, Mariusz Kaźmierczak na puzonie i Hubert Kulig na perkusji.

Miłym akcentem podkreślającym dokonania orkiestry i jej dyrygenta było wręczenie Mirosławowi Pacześnemu odznaki honorowej Za Zasługi dla Miasta Konina przez prezydenta Józefa Nowickiego. To wyróżnienie jest wyrazem uznania za propagowanie miasta na arenach krajowych i międzynarodowych. Dowodem na to, że orkiestra jest znana poza rodzinnym miastem i zbiera laury na różnych festiwalach, była obecność dwóch gości – majora Pawła Joksa i wiceburmistrza Margonina Łukasza Malczewskiego, który powiedział: Zazdroszczę Koninowi, że ma taką orkiestrę. Górniczy zespół kilkakrotnie koncertował na festiwalu w Margoninie, został także zaproszony na przyszły rok.

Major Joks, który jest w kapelmistrzem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Lotniczych i wykładowcą na Akademii Muzycznej w Poznaniu, także ma bardzo dobre zdanie o konińskim zespole: Utarł się stereotyp, że najlepsze są orkiestry wojskowe, a wśród nich orkiestry lotnicze. Może coś w tym jest, ponieważ grają dla tych, którzy unoszą się wysoko nad ziemią. Ale myślę, że kapelmistrzowie sił powietrznych powinni posłuchać, jak gra konińska orkiestra. Pewnie sprowadziłoby to niektórych na ziemię. Jestem szczęśliwy, że mogę być w wielkopolskim zagłębiu – nie tylko gospodarczym, ale również zagłębiu talentów muzycznych i pięknego dźwięku.

Majora Joksa poproszono go, by poprowadził pierwszy utwór, a potem orkiestra grała pod batutą swojego dyrygenta. Mirosław Pacześny po występie powiedział: Koncert barbórkowy jest dla nas najważniejszym występem w roku, przygotowujemy się do niego przez kilka miesięcy, by jak najlepiej uczcić Dzień Górnika. Dzisiaj wszystko poszło zgodnie z planem.
Gratulujemy i dziękujemy.          e

Fot. Piotr Ordan
1 – Mirosław Pacześny i Orkiestra Dęta Kopalni Konin
3 – Odznaczenie dla kapelmistrza
5 – Dyryguje mjr Paweł Joks
6 – Szymon Gwóźdź
9 –  Paweł Płaczkowski
10 – Marcin Pawlik
11 – Artur Wieczorek
12 – Za fortepianem Jan Jakub Dubowski
13 –  Grzegorz Broniarczyk
14 – Zbigniew Słodkiewicz
15 –   Piotr Żurek
17 –  Mariusz Kaźmierczak
18 – Hubert Kulig

Dodaj komentarz