XXII Turniej Szub

W ramach obchodów Dnia Górnika w kopalni Adamów rozegrany został XXII Barbórkowy Turniej ,,Szuby 2017”. Impreza odbyła się 6 grudnia w Klubie Barbórka. O nagrodę – puchar przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Górników PAK Kopalni Adamów – walczyło 27 par, czyli 54 pracowników i emerytów.

Początki turnieju tak wspomina przedstawiciel organizatora Andrzej Kwiatkowski: Nasz związek kiedyś organizował turniej szachowy, ale nie było zbyt wielu chętnych, natomiast wśród pracowników popularne były szuby, typowa górnicza gra, zwana inaczej 66. Miała wielu zwolenników, pracownicy grali w autobusach podczas dojazdu do pracy i w wolnych chwilach. Związek postanowił więc zorganizować turniej w okazji Barbórki, było to 22 lata temu. Odtąd turniej przeprowadzamy co roku i zainteresowanie nie słabnie.
Rzeczywiście, w ubiegłym roku uczestniczyły 24 pary, w tym 27. Co ciekawe, nigdy w historii turnieju nie zagrała żadna pani.

Po losowaniu pary podzielone zostały na sześć grup eliminacyjnych. Półfinały rozegrano w czterech grupach, do których przeszło 16 najlepszych par z grup eliminacyjnych. Po sportowej rywalizacji do finału awansowały cztery najlepsze pary z grup półfinałowych.
Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco. Pierwsze miejsce i puchar przewodniczącego Zarządu MZZ Górników PAK Kopalni Adamów zdobyła para Mariusz Mielczarek i Grzegorz Janczak, pracownicy oddziału AG-1. Drugie miejsce wywalczyli Janusz Chojnacki (AAM) i Jacek Majka (AAE). Trzecią lokatę zajęli emeryci Sławomir Cieślak i Andrzej Ziętek, a czwartą Ireneusz Gozdalik (AG-1) i Grzegorz Jasiak (emeryt).

Trzy najlepsze pary w turnieju zostały wyróżnione pucharami, zaś cztery finałowe otrzymały nagrody rzeczowe. W imieniu organizatorów nagrody wręczyli przewodniczący związku Andrzej Kwiatkowski i wiceprzewodniczący Krzysztof Tarnas.
MZZ Górników PAK Kopalni Adamów dziękuje wszystkim uczestnikom za sportową rywalizację i udział w turnieju.

Andrzej Kwiatkowski
Przewodniczący Zarządu
MZZ Górników PAK Kopalni Adamów

1  –  Losowanie grup eliminacyjnych
2 i 3 – Uczestnicy turnieju
4  –  Cztery najlepsze pary rozgrywają partie finałowe
5  –  Zwycięzcy, Mariusz Mielczarek i Grzegorz Janczak, odebrali już puchary, drugi z lewej Andrzej Kwiatkowski, drugi z prawej Krzysztof Tarnas
6  –  Zdobywcy drugiego miejsca: Janusz Chojnacki i Jacek Majka