Słoneczny rajd

W piękną, słoneczną, czerwcową sobotę (9 bm.) na starcie rajdu rowerowego do Bochlewa melduje się 20 osób. Wszyscy w wyśmienitych humorach, gotowi pokonać trudy 42-kilometrowej trasy zaplanowanej przez Towarzystwo Turystyczne „Gwarek”.

Ruszamy z Chorznia z Parku Sportu i Rekreacji w kierunku Węglewa Kolonii, tam skręcamy  w kierunku Zarzyna i jedziemy przez Kawnice, Głodowo i Brzeźniak, gdzie uzupełniamy prowiant.
Dotychczas droga była łatwa i przyjemna, teraz pojedziemy w kierunku Kozarzewa drogami szutrowymi i polnymi, mocno zróżnicowanymi, w dół i pod górę. Nikt nie narzeka, przeważa zachwyt nad pięknym, urozmaiconym krajobrazem. Dojeżdżamy do Kozarzewka,  gdzie jest zbiornik wodny powstały  po  odkrywce Kazimierz Południe.  Objeżdżamy  go wokół,  zatrzymując się w kilku miejscach, by wysłuchać historii powstawania tego akwenu. Gwarkowie Marek, Tadeusz i Piotr opowiadają o trudach i różnych niuansach jego budowy. W tym roku mija 15 lat od początku napełniania go wodą.
Jedziemy utworzonym półwyspem, wszyscy są pod wrażeniem pięknej przyrody, różnorodnych drzew liściastych i krzewów. Całość ma charakter parkowo-rekreacyjny z plażami, jedną wysypaną piaskiem, drugą trawiastą, spotkać można plażowiczów i wędkarzy. Przez zbiornik przepływa Struga Biskupia; zgodnie z przepisami wody płynące są własnością Skarbu Państwa, więc kopalnia zrzekła się jeziora na rzecz państwa. W 2003 roku kompleks doczekał się uznania ze strony kapituły konkursu Wielkopolski Hit, który przyznał kopalni tę nagrodę.
Znad zbiornika już tylko kilka kroków do Bochlewa, do remizy OSP, gdzie mamy popas przy grillu. Remizę wybudowała kopalnia, chatę grillową już sami druhowie; dzięki druhowi i jednocześnie gwarkowi Witkowi i pomagającemu mu Adamowi, możemy odpocząć i spożyć przywiezione zapasy.
Dalsza droga prowadzi przez Warznię, Daninów, aleję dębów puszczy bieniszewskiej, Zarzyn, Bielawy do Chorznia, gdzie w miejscu startu jest meta.
Mimo jednej gumy (awaria została błyskawicznie usunięta przez Wojtka), pechowa Ewa i wszyscy uczestnicy rajdu pokonali całą trasę.          po

Foto: Piotr Ordan

 

Dodaj komentarz