Wiosna w rozkwicie

Mamy najpiękniejszy miesiąc roku – maj. Dookoła się zazieleniło. Jest pięknie, kolorowo i soczyście. Dla ptaków jest to czas zajmowania rewirów, budowania gniazd, a dla niektórych wyprowadzania młodych. Wróble, drozdy, sikory i te, które z nami zimowały, już wodzą swoje dzieci ucząc je ptasiego życia. Inne, które przyleciały z dalekich krajów, zajmują dopiero miejsca pod budowę gniazd. Najwcześniej, bo już w marcu pojawiły się skowronki, czajki i szpaki. I te z powodzeniem już dochowały się potomstwa. Najpóźniej przyleciały wilgi, jerzyki i gąsiorki, które zaczynają dopiero realizować swój życiowy, corocznie odnawiany cel.

Miejsca na gniazda są tak różne, jak różne zwyczaje ptasie, dlatego nie wycinajmy drzew, krzewów, bo są one domem i miejscem schronienia tych niezwykłych stworzeń. Nawet kupka ściętych i leżących gałęzi może być domem takich ptaszków jak rudzik, cierniówka lub strzyżyk.

Przed nami czas, w którym na drodze możemy spotkać ptasie pisklę. Zasada jest taka, że zostawiamy je w spokoju, bo prawdopodobnie rodzice są w pobliżu i się nim opiekują. Jeśli jest to teren niebezpieczny, można przenieść malucha w inne, pobliskie i bezpieczne miejsce lub podsadzić na jakąś gałązkę. Nie zabierajmy dzieci rodzicom!

Wiosna to dla ptaków czas miłosnych uniesień, adoracji i wszechobecnego śpiewu. Samce stroją się w szaty godowe. Swoim donośnym i barwnym śpiewem obwieszczają rywalom o zajętym miejscu. W zależności od przyjętych zwyczajów tańczą przed wybrankami, obdarowują prezentami, budują niezwykłe gniazda, a wszystko po to, by wybranka uległa ich namowom.

Podczas wysiadywania jaj stają się bardzo troskliwi, opiekuńczy i niezwykle odważni broniąc rodziny przed potencjalnym zagrożeniem. Najczęściej role te przypadają właśnie samcom, podczas gdy samiczki siedzą na jajach.

Niektóre gatunki są monogamiczne i łączą się w pary na całe życie, ale są też gatunki, gdzie nie jest to ważne, a priorytetem staje się ilość. W takich przypadkach samczyk może mieć kilka wybranek, choć zdarza się i tak, że to właśnie samiczka zalatuje do różnych panów.

Godna uwagi i szacunku jest ich silna więź i miłość do młodych, a nawet już do samych jaj. Przeżywają ogromną żałobę i dramat, kiedy stracą lęg. Zdarzają się nawet przypadki podkradania młodych innym matkom i tworzenia dużej, przedszkolnej gromadki. Tak mają nurogęsi, które możemy spotkać na wodach ze sporym dobytkiem.

Świat ptasi jest fascynujący i tak różnorodny, że podglądając go możemy się wiele nauczyć. Choć jest obok nas, często go nie zauważamy, a warto bo niezwykłość tego świata może zadziwić i przynieść wiele wspaniałych przeżyć.

Tekst i zdjęcia Wioletta Kołodziejczyk

Dodaj komentarz