Roboty, drony i iluzja, czyli nauka i technika na co dzień

Prezentacja innowacyjnych firm regionu konińskiego, pokazy Centrum Nauki Kopernik, niestandardowe formy zajęć z pomocą robotów oraz konkursy i zabawy dla uczestników  – to program Konińskiego Dnia Nauki i Techniki, przygotowanego przez Radę FSNT Naczelnej Organizacji Technicznej i „Przegląd Koniński”. Impreza odbyła się 25 października w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Nie była to pierwsza edycja wydarzenia, wcześniej dni nauki i techniki koniński NOT organizował samodzielnie w centrach handlowych. Tym razem wydarzenie zostało przygotowane pod patronatem medialnym „Przeglądu Konińskiego” oraz przy współpracy PWSZ. Tygodnik rozpropagował wydarzenie w szkołach, a uczelnia udostępniła aulę i parking. W organizację imprezy włączyło się również Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa.

Zorganizowaliśmy imprezę jako zarząd NOT, który tworzą szefowie poszczególnych organizacji stowarzyszeniowych. Są to górnicy, elektrycy, mechanicy, pożarnicy, leśnicy i hutnicy, czyli tradycyjne środowiska techniczne. Ale potrzebujemy inżynierów nowej generacji, trzeba poszerzyć kulturę techniczną w naszym regionie. Dlatego przygotowane prezentacje skierowane były do młodzieży licealnej, zwłaszcza maturzystów, których chcemy zainteresować techniką i robotyką, i zachęcić do studiowania na wydziale technicznym PWSZ – mówi Zbigniew Bajcar, prezes zarządu Rady FSNT NOT w Koninie.

Pokazy wzbudziły spore zainteresowanie. Już od rana do auli przychodziły grupy młodzieży z nauczycielami. Czekały na nich prezentacje konińskich firm, które z sukcesem rozwijają nowoczesne technologie. – Bardzo dobrze zaprezentowała się firma Chemat, wiodąca pod względem technologii urządzeń destylacyjnych. Ma centrum badawcze, wygrywa różne konkursy i projekty. PWiK może pochwalić się najlepszą wodą w regionie, zaprezentowało saturator, ma także wspaniałe laboratorium, które udostępniło zwiedzającym. Inna grupa pojechała obejrzeć nowoczesną konińską spalarnię. Mamy się czym pochwalić – podkreśla inż. Bajcar.
Ciekawe pokazy przygotowały służby mundurowe – policjanci i strażacy. Zaprezentowali nowoczesny sprzęt, którym posługują się w codziennej pracy. Przedstawiciel salonu samochodowego Nissan zachwalał zalety auta elektrycznego. Wielkie zainteresowanie zwiedzających wzbudził przekrój takiego pojazdu.

Bardzo podobały się dwa pokazy warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Jeden – zatytułowany „Umysł zniewolony” – wyjaśniał, jak mózg radzi sobie z pułapkami zastawianymi przez zmysły i pamięć oraz jak zjawisko oszukiwania umysłu wykorzystują iluzjoniści i spece od reklamy. Drugi pokaz poświęcono zaskakującym trickom związanym z ciśnieniem.
Przedstawiciel firmy Air Dron opowiadał o wręcz fantastycznych możliwościach dronów i szerokim zastosowaniu tych urządzeń. Słuchacze mogli się dowiedzieć, że Polska ma ogromne osiągnięcia w tej dziedzinie.

Było też coś dla najmłodszych: Misja RoboDo, czyli zajęcia z robotyki i programowania dla dzieci (nawet czterolatków), proponowane przez konińską firmę „Twój robot”, trzykrotnego mistrza Polski w robotyce dla dzieci.
Mam nadzieję, że Koniński Dzień Nauki i Techniki spowoduje większe zainteresowanie naukami ścisłymi wśród dzieci i młodzieży. A współpraca pokoleń to cenna sprawa i powinniśmy ją pielęgnować – podsumował prezes Bajcar.   eg

Fot. „Przegląd Koniński”
1- Otwarcia imprezy dokonali: Zbigniew Bajcar, prezes NOT (drugi z lewej), Elżbieta Streker-Dembińska, prezes honorowy NOT (w środku) oraz Stanisław Piguła, prezes Wydawnictwa „Przegląd Koniński” (drugi z prawej). Trzeci z lewej Radosław Łukasiewicz, prezes Zarządu Oddziału Poznańsko-Konińskiego SITG.

 

Dodaj komentarz