Wydma na sprzedaż

Widoczna z daleka wysoka pryzma piasku jest charakterystycznym elementem krajobrazu w północno-wschodniej części gminy Kramsk. Piasek pochodzi z nadkładu pola Bilczew odkrywki Drzewce. Ta część złoża była eksploatowana w latach 2006-2010, po Bilczewie pozostał zalesiony teren oraz dwa duże obiekty – zbiornik wodny i sztuczna wydma.

Piasek został odłożony na życzenie gminy Kramsk, która zamierzała go zagospodarować. Średnioziarnisty piasek doskonale nadaje się na plażę lub boisko do piłki plażowej. Były także projekty wykorzystania go do celów budowlanych oraz do produkcji ceramiki i klejów, jednak żaden z tych pomysłów nie został zrealizowany. W ostatnim czasie pryzma cieszyła się zainteresowaniem miłośników jeżdżenia quadami, którzy – bez pozwolenia ze strony kopalni – często odwiedzali to miejsce.

Pryzma zawiera dużą ilość piasku – ponad 980 tys. m3. Zalega on na terenie należącym do kopalni, na wschód od drogi nr 266. Ostatnio firma postanowiła przeznaczyć piasek na sprzedaż. Czy znajdą się chętni?    eg

Fot. Piotr Ordan

 

Dodaj komentarz