Śnieżne bieganie

Bieg Uliczny o Lampkę Górniczą organizowany przez Klub Biegacza Aktywni Konin to popularna sportowa impreza barbórkowa.  Tegoroczny, trzydziesty z kolei, bieg zaplanowano na niedzielę 5 grudnia.

Dziesięciokilometrowa  trasa prowadzi  ulicami Konina,  w tym roku  – dostosowując się do zaleceń policji –  wyznaczono  dwie pętle ze startem  i metą  w centrum miasta,  obok hali sportowej „Rondo”.

Na liście startowej  znalazły się  494  nazwiska,  bieg ukończyły  403 osoby, w tym 87  kobiet.  Frekwencja była  zatem bardzo wysoka,  uczestnicy reprezentowali  różne miejscowości,  nie zabrakło kolegów  z Bogatyni  i  Bełchatowa.  Liczna  – ośmioosobowa –  drużyna  przyjechała  z kopalni Turów.  Po raz pierwszy  w imprezie  wzięli udział  zawodnicy  uprawiający nordic walking.

W czasie zawodów  panowała prawdziwie  zimowa pogoda,  warunki nie sprzyjały  więc biciu rekordów:  prószył śnieg,  chwilami dość intensywnie,  było mroźnie  i  ślisko.  Zwycięzca  potrzebował   34 min. 51 sek.,  by zaliczyć trasę.  Był  nim  Piotr Frydrychowski  z Kleczewa,  który stanął na podium  w Koninie  nie po raz pierwszy.  Wśród pań  zwyciężyła  Patrycja Jóźwiak  ze Słupcy z czasem 41:19.

Mistrzostwa Polski  Górników  Węgla Brunatnego  zostały przemianowane  na  Mistrzostwa Górników i Energetyków.  W tej kategorii  po raz kolejny  najlepszy okazał się  Tomasz Rudnik  z KWB Turów (39:30, jedenaste miejsce w klasyfikacji generalnej),  który pokonał  Andrzeja Ślebiodę  (40:47) i  Roberta Bugaja z Konina (41:54).  Wśród kolegów  z Bełchatowa  najwyższą, szóstą lokatę, wywalczył  Artur Ogórek (45:08),  a siódmą  Waldemar Stawowczyk  (45:26).
W kategorii  pań  wygrała Marta Muszyńska  z ZE PAK  (51:29).  Tuż za nią  bieg ukończył  emerytowany pracownik  kopalni Konin  Józef Okoński  (rocznik 1954),  który z czasem 51:42  zajął 19 miejsce.    e