Autobus wodorowy coraz bliżej

W przedostatni dzień starego roku ZE PAK otrzymał pozwolenie na prowadzenie instalacji do spalania paliw i produkcji wodoru. To pierwsze pozwolenie tego typu wydane w Wielkopolsce.

Decyzję w tej sprawie podjął marszałek województwa wielkopolskiego. Zintegrowane pozwolenie dotyczy prowadzenia instalacji do spalania paliw o łącznej nominalnej mocy 568 MW oraz produkcji wodoru o wydajności 1 Mg H2/dobę. Urządzenia są zlokalizowane na terenie Elektrowni Konin.

ZE PAK dysponuje już pierwszym elektrolizerem do produkcji wodoru przy użyciu energii wytwarzanej przez spalanie biomasy w Elektrowni Konin. Produkowany tam wodór będzie poprzez magazyny mobilne dostarczany do stacji tankowania pojazdów w różnych regionach kraju. Posłuży także do zasilania autobusu, jaki jeszcze w tym roku ma się pokazać na ulicach Konina.

Spółka MZK zamówiła w ZE PAK 18 ton wodoru, które mają być dostarczone w ciągu dwóch lat. Produkcja tego paliwa rozpocznie się w połowie roku, a pierwszy koniński autobus wodorowy, firmy Solaris, ma się pojawić w lipcu.

Produkcja zielonego wodoru w Koninie wpisuje się w program Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, powołanej w 2019 roku, zrzeszającej samorządy oraz przedstawicieli nauki i biznesu. Wytwarzanie wodoru stanowi także istotny element transformacji ZE PAK ukierunkowanej na rezygnację z węgla brunatnego.

 

Dodaj komentarz