Dziękujemy!

Każdy starszy mieszkaniec Konina i okolic zdaje sobie sprawę, jak wielki wpływ na rozwój regionu – nie tylko gospodarczy, ale także społeczny i kulturalny – wywarła działalność kopalni. Wydobywanie węgla z miejscowych odkrywek i budowa elektrowni, a potem powstanie kolejnych zakładów przemysłowych sprawiło, że Konin zaczął się liczyć na mapie gospodarczej kraju. Dla kilkunastu tysięcy osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie górniczym i dla załóg innych przedsiębiorstw zbudowano osiedla, szkoły, przedszkola, domy kultury i obiekty sportowe.

Te fakty znane są osobom starszego i średniego pokolenia, które były świadkami wydarzeń ostatnich kilkudziesięciu lat. Jednak młodzi mieszkańcy Konina często nie znają historii swojego miasta, a i dorośli nie zawsze chcą o niej pamiętać. Właśnie dlatego, aby przypomnieć nasze górnicze tradycje, zorganizowano imprezę „W podzięce Kopalni Konin”.

To zdumiewające, że dla upamiętnienia zasług kopalni trzeba było zapału kilku osób zupełnie niezwiązanych z górniczym zakładem. Dzięki uporowi organizatorów wydarzenia, a zwłaszcza jego pomysłodawcy Oskara Radke, dokonania kopalni zostały przypomniane i docenione.

Pierwszego maja w barwnym korowodzie wzięli udział przedstawiciele załogi KWB Konin i seniorów górnictwa, związków zawodowych, krwiodawców i innych organizacji prowadzeni przez zakładową orkiestrę. Zaproszono także reprezentacje pozostałych kopalń węgla brunatnego z orkiestrami, delegacje innych konińskich przedsiębiorstw oraz kopalń soli. Nie zabrakło reprezentacji szkół, sportowców, zespołów tanecznych i ludowych.

Przemarsz rozpoczął się w Morzysławiu, na terenie pierwszej odkrywki, a zakończył w pobliżu hotelu „Konin”. Po drodze jego uczestnicy oddali hołd górnikom przy kamieniu w Parku 700-lecia. Każda grupa mogła się bliżej zaprezentować pod tarasem dawnej restauracji „Kolorowa”.  Po oficjalnej części na placu Niepodległości mieszkańcy Konina wysłuchali koncertu górniczych orkiestr dętych. Wydarzenie zakończyło spotkanie przy wystawie „Złoże Pątnów” w restauracji Nowa Era.

Imprezie patronowali: prezydent Konina i starosta powiatowy oraz burmistrzowie i wójtowie 14 okolicznych gmin. W wydarzenie zaangażowała się redakcja „Przeglądu Konińskiego”, która z tej okazji przygotowała specjalne wydanie tygodnika.

Dawno  nie było  w  Koninie  uroczystości  przygotowanej  i  przeprowadzonej  z  takim rozmachem.  A to,  że została  ona poświęcona  działalności kopalni  i zasługom  braci górniczej,  wywołuje  dodatkowe wzruszenie.  I uczucie  wdzięczności  dla organizatorów.  Wszystkim osobom,  które  przyczyniły się  do jej  przeprowadzenia  bardzo serdecznie  dziękujemy!    eg

Fot. Piotr Ordan

Dodaj komentarz