Krokodyle Golden Hour

Entuzjaści z grupy Zrobotyzowani po raz trzeci mieli okazję podziwiać Koleje Górnicze oraz odkrywki KWB Konin. Siedemdziesięcioosobowa grupa miłośników kolejnictwa i kultury technicznej odwiedziła nas pod koniec maja.

Gospodarze – pracownicy kopalni i spółki PAK Górnictwo – najpierw zaprosili gości do zwiedzenia hal napraw wagonów i lokomotyw. Była to unikatowa okazja, by – jak stwierdzili  Zrobotyzowani – zwiedzić ostatni polski bastion krokodyli.

Dalej było równie ciekawie: z myślą o gościach uruchomiono dwa specjalne pociągi węglowe. Pierwszy pojechał na odkrywkę Drzewce, drugi – ciągnięty przez lokomotywę LEW L2, czyli krokodyla – na załadownię w Lubstowie. Zrobotyzowani śledzili całą trasę ich przejazdu z okien autokarów i podczas częstych przystanków fotograficznych. Tam mieli okazję, by uwiecznić pociągi sieciowe, infrastrukturę załadowni oraz ciekawe punkty otoczenia. Zajrzeli także na warsztaty w Kleczewie,  odkrywkę Jóźwin, plac z koparką Dolores, Tomisławice i dyspozytornię w Lubstowie.

Gośćmi opiekowali się: Andrzej Rudziński, Mirosław Krzymiński, Marek Pilarczyk oraz Marcin Kaźmierczak i Maciej Fórmanek.

Obszerna relacja z tego wydarzenia okraszona mnóstwem zdjęć jest dostępna na: https://zrobotyzowani.com.pl/konin-kgh-2024-relacja/. Poniżej galerii (fotografie wykonali goście) zamieszczamy także dwa dodatkowe podsumowania przygotowane przez Zrobotyzowanych.  eg

Niezwykłe Wydarzenie „Krokodyle Golden Hour” w Koninie

W sobotę 25 maja 2024 roku w Koninie odbyło się wyjątkowe wydarzenie „Krokodyle Golden Hour”, które przyciągnęło zarówno entuzjastów kolei, jak i pasjonatów fotografii. Spotkanie zorganizowane przez inicjatywę Zrobotyzowani – we współpracy ze spółkami PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin i PAK Górnictwo – było pełne atrakcji i ciekawostek związanych z Kolejami Górniczymi.

Warsztaty Kolei Górniczych

Wydarzenie rozpoczęło się na stacji PKP Konin, skąd uczestnicy zostali przewiezieni autokarami do warsztatów Kolei Górniczych w Kazimierzu Biskupim. Tam mogli zobaczyć, jak działają te niezwykłe koleje, które na co dzień obsługują transport węgla brunatnego. Zwiedzili hale, w których naprawia się wagony i lokomotywy. Uczestnicy mieli też okazję przyjrzeć się unikalnym wagonom samowyładowczym polskiej produkcji i dowiedzieć się więcej o ich działaniu.

Powrót do przeszłości

Po zwiedzeniu warsztatów uczestnicy ruszyli na trasę fotograficzną. Pierwszy pociąg specjalny, prowadzony przez lokomotywę spalinową TEM2-271, przejechał nieczynną już linią kolejową do odkrywki Drzewce. Uczestnicy mieli okazję zrobić zdjęcia pociągu na tle Elektrowni Pątnów i innych malowniczych miejsc. Szczególnie atrakcyjny był widok na most z plaży w Wygodzie oraz na wieżę przeładowczą na stacji Drzewce.

Specjalny występ „krokodyla”

Drugi pociąg specjalny był prowadzony przez słynną lokomotywę elektryczną EL2-26, zwaną „krokodylem”. Fotograficzne przystanki z udziałem tego pociągu odbywały się m.in. w Błoniawach i w Lubstowie. Po przerwie na obiad uczestnicy kontynuowali trasę fotograficzną, starając się uchwycić pociągi w idealnym świetle złotej godziny np. na tle Bazyliki w Licheniu. Na zakończenie dnia uczestnicy wykonali wspólne pamiątkowe zdjęcie z maszynistą „krokodyla”.

Podziękowania

Organizatorzy serdecznie dziękują pracownikom spółek PAK KWB Konin i PAK Górnictwo oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego wydarzenia.

Pełna relacja z wydarzenia, zawierająca szczegóły techniczne oraz bogatą galerię zdjęć, jest dostępna na stronie internetowej Zrobotyzowanych. Zapraszamy mieszkańców Konina i okolic do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych i do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach. Do zobaczenia!

Świat koparek i taśmociągów: Relacja z wizyty w PAK KWB Konin

Niezwykła podróż do serca kopalni węgla brunatnego

W piątek 24 maja 2024 roku inicjatywa promowania kultury technicznej Zrobotyzowani i jej goście odwiedzili kopalnię węgla brunatnego PAK KWB Konin. Po zbiórce przy stacji PKP Konin, gdzie sprawdzono bilety i rozdano kamizelki odblaskowe, uczestnicy wyruszyli autokarem do kopalni, której siedziba mieści się w Kleczewie.

Na miejscu uczestników przywitał pan Marcin Kaźmierczak, naczelny inżynier górniczy, który przedstawił plany na dzień i przekazał grupę pod opiekę pana Macieja Fórmanka, przewodnika po warsztatach mechanicznych.

Warsztaty mechaniczne – miejsce, gdzie koła zyskują nowe życie

Warsztaty mechaniczne to serce technicznej części kopalni. Specjalnie dla uczestników przygotowano pokaz obręczowania kół wagonów kolejowych. Proces ten polega na wymianie zużytych stykających się z szynami obręczy kół. Najpierw koła są szlifowane, aby były idealnie gładkie. Następnie nowa obręcz jest podgrzewana do około 300 stopni Celsjusza, co pozwala na jej rozszerzenie i nałożenie na koło. Cały proces kończy się zabezpieczeniem obręczy specjalnym pierścieniem.

Zrobotyzowane napawanie ogniw łańcucha

W dalszej części wizyty uczestnicy mogli zobaczyć roboty przemysłowe napawające ogniwa łańcucha koparki. Te łańcuchy, ciągle pracując w trudnych warunkach, ulegają zużyciu. Dzięki nowoczesnym robotom możliwe jest automatyczne napawanie ogniw, co kiedyś wykonywali ręcznie spawacze.

Zakład obróbki metalu

Następnie do zwiedzania został udostępniony zakład obróbki metalu, gdzie obsługiwane są maszyny pozwalające na remontowanie kopalnianego sprzętu. Były tam szlifierki, tokarki, wycinarka plazmowa CNC i wiele innych urządzeń. Przewodnikom zadawano liczne pytania, na które cierpliwie odpowiadali.

Punkt Przeładunkowy Kleczew

Kolejnym etapem wycieczki był Punkt Przeładunkowy Kleczew. Po drodze uczestnicy poznali historię odkrycia równo 40 lat temu szkieletu słonia leśnego, który udało się prawie nietknięty wydobyć na istniejącej wtedy w tym miejscu odkrywce Jóźwin.

Punkt Przeładunkowy Kleczew to miejsce, gdzie przeładowuje się węgiel z wagonów samowyładowczych, a następnie transportuje go układem przenośników taśmowych na plac składowy. W razie potrzeby węgiel może być załadowany na wagony i przewieziony do Elektrowni Pątnów. Urządzenie to zostało zaprojektowane i zbudowane na miejscu – przez pracowników kopalni. Nieznane są inne takie instalacje w kraju i Europie, więc jest to urządzenie po prostu unikatowe.

Ładowarko-zwałowarko-koparka ŁZKS-500

Na miejscu pracuje maszyna ŁZKS-500, która przyjmuje węgiel z przenośnika i zwałuje go na plac składowy. Operator maszyny zademonstrował nam jej działanie, co na uczestnikach wydarzenia zrobiło ogromne wrażenie.

Dolores – potężna koparka SRs1800

Jednym z najbardziej ekscytujących punktów programu była wizyta przy koparce SRs1800, zwanej Dolores. Ten gigant o wysokości 38 metrów jest prawdziwą atrakcją techniczną okolicy. Uczestnicy zwiedzili ją niemal w całości, pokonując odpowiednik kilkunastu pięter i poznając jej imponujące możliwości i historię.

Odkrywka Tomisławice i dyspozytornia

Po obiedzie uczestnicy udali się w kierunku odkrywki Tomisławice, gdzie z punktu widokowego zobaczyli cały park maszynowy kopalni (koparki kołowe i łańcuchowe, zwałowarkę, dźwigi, mniejsze maszyny pomocnicze oraz pojazdy typu Osinobus – do przewozu osób po odkrywce), a następnie odwiedzili dyspozytornię przy byłej odkrywce Lubstów. To miejsce, z którego zarządza się ruchem zakładu górniczego i monitoruje się wszystkie istotne parametry.

Zakończenie pełne wrażeń

Chociaż wydarzenie zakończyło się w mało łaskawych warunkach pogodowych, wszystkim udało się bezpiecznie dotrzeć do stacji PKP Konin. Serdecznie dziękujemy Zarządowi PAK KWB Konin oraz wszystkim pracownikom za możliwość zorganizowania tej niezapomnianej wycieczki. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Marcina Kaźmierczaka i pana Macieja Fórmanka za ich pasję i ogromną wiedzę, którą się z nami podzielili.

Pełna relacja z wydarzenia, zawierająca szczegóły techniczne oraz bogatą galerię zdjęć, jest dostępna na stronie internetowej Zrobotyzowanych. Zapraszamy mieszkańców Konina i okolic do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych i do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach. Do zobaczenia!

Zespół Zrobotyzowani

www.zrobotyzowani.com.pl

https://www.facebook.com/zrobotyzowani

O Gospodarzach

Gospodarz wydarzenia to dobrze znana mieszkańcom spółka PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin, część Grupy Kapitałowej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, która zajmuje się wydobyciem węgla brunatnego, wytwarzaniem i sprzedażą energii elektrycznej oraz produkcją i dystrybucją ciepła (ze źródeł konwencjonalnych i poprzez spalanie biomasy).

O Zrobotyzowanych

Zrobotyzowani to inicjatywa promowania kultury technicznej w Polsce i Europie. Organizują wycieczki do czynnych zakładów przemysłowych dla tych, których interesują miejsca na co dzień niedostępne i którzy chcą wiedzieć więcej niż przeciętny turysta. W 2023 roku Zrobotyzowani odwiedzili maszynownie kolei linowych na Jaworzynę Krynicką i Górę Parkową, zakład produkcyjny taboru kolejowego NEWAG w Nowym Sączu oraz warszawską hutę stali.

Dodaj komentarz