Muzeum w świątecznej odsłonie

Muzeum Okręgowe w Koninie działa od 50 lat. Zaczynało skromnie – od izby pamiątek, potem były niewielkie wystawy w dawnym biurowcu kopalni w Marantowie. Dziś to rozbudowane ekspozycje stałe i liczne wystawy czasowe, prezentowane w gosławickim zamku i spichlerzu. Siedziba muzeum w świątecznej oprawie była miejscem jubileuszu placówki, 9 września spotkali się tam pracownicy muzeum i ich goście.
Uroczystość rozpoczęła msza w kościele w Gosławicach odprawiona przez biskupa Wiesława Meringa, po której odsłonięta została tablica upamiętniająca postać biskupa Andrzeja Łaskarzyca, fundatora kościoła i zamku, dyplomaty, posła na sobory, doradcy królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły.
Jubileusz muzeum był także okazją do otwarcia czterech wystaw. Jedną poświęcono Andrzejowi Łaskarzycowi, druga, niezwykle bogata, prezentuje zbiory etnograficzne zgromadzone przez muzeum przez 50 lat.
Trzecia, zatytułowana „Więcej światła”, nawiązuje do postaci prof. Jerzego Hołubca, wieloletniego przewodniczącego rady muzeum, który był światowej klasy specjalistą od historii oświetlenia. Część jego kolekcji została czasowo dołączona do zbiorów muzeum, a sala w której są eksponowane otrzymała imię profesora.
Niezwykle ciekawie prezentuje się wystawa malarstwa rodziny Wieruszów-Kowalskich, skompletowana z kilku placówek. Są na niej obrazy trzech pokoleń tej artystycznej familii, wszystkie dzieła niewątpliwie godne obejrzenia.
Po otwarciu wystaw na terenie skansenu etnograficznego odbyła się część oficjalna. Gospodarze odebrali wiele życzeń i gratulacji od gości, wśród których byli także przedstawiciele kopalni Konin i Koła Seniora SITG. A dla zakładowego fotografa jubileusz stał się doskonałą okazją, by uwiecznić urodę muzealnych obiektów i ich otoczenia.                           eg

Fot. Piotr Ordan

Dodaj komentarz