Nowe okno na odkrywkę

Na jóźwińskiej koparce SRs 1200/1 zmodernizowana została kabina operatora.

Z inicjatywą wystąpiła społeczna inspekcja pracy, która – mając na uwadze poprawę warunków pracy i obniżenie hałasu – zaleciła modernizację kabiny.
Zgodnie z życzeniem załogi maszyny z przodu zamontowana została duża szyba, która niewątpliwie poprawiła komfort pracy. W kabinie bardzo ważna jest widoczność, a poprzednia szyba była podzielona w połowie, co utrudniało widok. W tej chwili szyba jest w całości, a widoczność doskonała, co bardzo cieszy pracowników. Wstawiono specjalne trochę przydymione szyby chroniące przed rażącym słońcem. Boczna szyba jest uchylna, co też ma znaczenie, ponieważ zdarza się, że pracownicy muszą słuchać, jak koparka pracuje. Pracownicy bardzo sobie cenią także obniżenie hałasu – mówi Wiesław Kwiatkowski, zakładowy społeczny inspektor pracy.

Wymiary kabiny nie zostały zwiększone, ale nowe okna sprawiają, że jest ona bardziej przestronna. Modernizację wykonała firma zewnętrzna, prace przebiegły w ekspresowym tempie, postój koparki trwał zaledwie dwie doby.

Skuteczną realizację wniosku SIP ułatwiło umieszczenie go w planie poprawy warunków bhp w kopalni. Swój udział w sfinalizowaniu sprawy ma też Dział Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, który usilnie działał na rzecz realizacji wniosku, oraz szefowie odkrywki Jóźwin i kierownik oddziału JG-3 inż. Jacek Walczak, który pilotował cały program modernizacji, od wymiany okien po odbiór robót.

W ubiegłych latach przebudowane zostały kabiny koparek łańcuchowych, SRs 1200/1 jest pierwszą koparką kołową, na której wykonano takie prace. W tym roku miał zostać przerobiony także SRs 1200/6, ale zakres robót jest tam o wiele większy (trzeba wycinać ramy), co wymaga dłuższego, dwutygodniowego postoju. Ten remont prawdopodobnie zostanie przesunięty o kilka miesięcy. SIP ma nadzieję, że w planie poprawy warunków bhp na rok przyszły znajdą się modernizacje kabin dwóch innych koparek z Jóźwina, SRs 1200/2 i 1200/5.             eg

Na zdjęciach koparka SRs 1200/1 i jej zmodernizowana kabina
Stoją od lewej: Michał Kozłowski, Andrzej Jakubowski, Michał Rachuba, Zbigniew Michałkiewicz i Janusz Kwiatkowski ze zmiany D
W oknie operator koparki Zbigniew Michałkiewicz
Fot. Piotr Ordan

Dodaj komentarz